Warszawa: Pamięć o Henryku Gradowskim

[2006-08-19 09:39:51]

W pierwszą rocznicę usunięcia pomnika przypominającego o śmierci Henryka Gradowskiego działacze Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Stowarzyszenia "Pokolenia" uczcili jego pamięć. Na Placu Zawiszy umieszczono tablice informujące o morderstwie dokonanym w tym miejscu przez funkcjonariuszy Policji II RP. Zgromadzeni zapalili również kilkadziesiąt zniczy.

Zwracając się do zgromadzonych historyk Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy powiedział, że obelisk upamiętniający śmierć H. Gradowskiego został usunięty w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. ponieważ władze RP dążą do zatarcia śladów zbrodniczej działalności organów państwowych II Rzeczypospolitej. Dodał, że czynu tego dokonały ci sami ludzie, którzy ostatnio w Zakopanem postawili pomnik grasującemu na Podhalu bandycie Józefowi Kurasiowi ps. "Ogień". Sujecki zwrócił również uwagę na symboliczne znaczenia miejsca zbrodni, nazwanego Placem Artura Zawiszy, uczestnika powstania listopadowego, zamordowanego przez policję carską w tym samym miejscu w 1833 r. A. Zawisza żył dokładnie wiek wcześniej niż H. Gradowski.

Henryk Gradowski, student należący do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, został zamordowany przez policję serią strzałów w plecy w nocy z 14 na 15 stycznia 1932 roku. Miał wówczas 23 lata. Z inicjatywą usunięcia pomnika mu poświęconego wystąpili prawicowi radni dzielnicy Ochota. Po raz drugi wyrok na H. Gradowskim wykonano w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. usuwając upamiętniający go granitowy kamień. Zdarzenie to spotkało się z oburzeniem i sprzeciwem kilku organizacji lewicowych, a nawet zapowiedzią odbudowy pomnika.

Beata Karoń


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku