Lubelszczyzna: Strajki w Delii i Cukrowni Wożuczyn wciąż trwają

[2006-09-15 10:40:39]

W dwóch zakładach na terenie województwa lubelskiego - zamojskiej Delii i Cukrowni Wożuczyn wciąż trwają strajki.

Region Środkowowschodni NSZZ "Solidarność" organizuje 15 września w Zamościu protest, który jest spowodowany brakiem skutków strajków w obu zakładach. W razie niepowodzenia akcji strajkowej w Wożuczynie i Zamościu pracę może stracić łącznie 500 osób, w tym wiele w wieku przedemerytalnym.

Michał Buksiński, prezes Synergii (właściciel działek i budynków, na których znajduje się Delia) złożył do zamojskiej policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Według niego, szwaczki "utrudniają korzystanie z majątku". Związkowcy zapowiedzieli, że jeśli policja przyjdzie z nakazem prokuratorskim, opuszczą zakład, a strajk okupacyjny będzie się dalej toczył za bramą zakładu.

W najbliższym czasie prokuratura okręgowa w Zamościu ma rozpocząć postępowanie karne przeciwko kierownictwu firmy. Trzy osoby zarządzające spółką mają być oskarżone o długofalowe łamanie prawa pracy. Chodzi m.in o nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i nieudzielanie urlopów. W związku ze sprawą przesłuchano już 500 osób.

W Cukrowni Wożuczyn, której pracownicy protestują przeciwko likwidacji zakładu głodówka trwa już trzeci tydzień.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz skierował do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty list w sprawie protestujących pracowników. Jego zdaniem, Skarb Państwa nie podjął skutecznych działań na rzecz rozwiązania tej sytuacji. Dodał, że wciąż wybuchają nowe protesty w branży cukrowniczej: 11 września bezterminowy strajk rozpoczęli pracownicy cukrowni w Częstocicach (woj. świętokrzyskie), a 7 września w Leśmierzu (woj. łódzkie) odbył się protest plantatorów buraków cukrowych.

Guz przypomniał, że pracownicy cukrowni domagają się rzeczy zasadniczej, czyli utrzymania miejsc pracy. Podkreślił ponadto, że jest zwolennikiem jak najszerszego uruchomienia środków finansowych z Funduszu Pracy aby pomóc Krajowej Spółce Cukrowej w tworzeniu alternatywnej produkcji i miejsc pracy.

W regionie do protestu przygotowują się także związkowcy z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., którzy sprzeciwiają się włączeniu ich kopalnii do grupy energetycznej ENEA. W zakładzie powołano Międzynakładowy Komitet Strajkowy, ma odbyć się także referendum strajkowe.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku