USA: Uwolnić "Kubańską piątkę"!

[2006-09-27 09:23:11]

W Waszyngtonie odbył się w niedzielę pierwszy ogólnoamerykański marsz zwolenników uwolnienia tzw. Kubańskiej piątki, pięciu kubańskich działaczy antyterrorystycznych, którzy przybyli do USA, aby infiltrować środowiska uchodźców z wyspy, gotowych zorganizować przy pomocy USA próby zamachu stanu na Kubie. Ponad 600 osób z 30 miast Stanów Zjednoczonych przeszło ulicami stolicy USA, domagając się oprócz uwolnienia niewinnych Kubańczyków, ekstradycji do Wenezueli lub na Kubę, przebywającego w USA i opłacanego przez jej rząd terrorysty Luisa Posady Carrilesa oraz zakończenia blokady ekonomicznej Kuby.

Marsz swój poczatek miał przed budynkiem Departamentu Sprawiedliwości stanu Pennsylwania, który odmówił zaklasyfikowania Carrilesa jako terrorysty. Protestujący wznosili przed budynkiem okrzyki "Uwięzić Carrilesa - Uwolnić Piątkę!". Następnie demonstranci przenieśli się do stolicy USA, Waszyngtonu, aby pikietować na jego głównej ulicy Pennsylvania Avenue, przy której mieści się Biały Dom.

Jeden z inicjatorów marszu Andres Gomez, przed wyruszeniem pod siedzibę amerykańskiego prezydenta, przeczytał zgromadzonym nazwiska 73 osób, które zginęły w 1976 w ataku terrorystycznym na samolot kubańskich linii lotniczych, którego dokonał Carriles. Wspomniał również o chilijskim ministrze spraw zagranicznych Orlando Letelierze oraz jego asystencie Ronnim Mofficie, zabitym za cichym przyzwoleniem władz USA przez agentów Augusto Pinocheta, a także o zamordowanym w 1979 w Portoryko przez tamtejszą policję, opłacaną przez prawicowych kubańskich terrorystów Carlosie Muñizie Varelu. W marszu brał udział syn Orlando Leteliera, Francisco Letelier, który oskarżył rząd USA o sprzyjanie terrorystom i ukrywanie prawdy. Powiedział on również, że po 30 latach od zamachu na jego ojca, wszyscy doskonale wiedzą że dokonał go Carriles z inspiracji Białego Domu.

Jeden z demonstrantów Livio Di Celmo powiedział do zgromadzonych: To było 4 września 1997, kiedy odebrałem telefon z Hawany od mojego ojca. Powiedział mi że mój brat zginął od bomby. Mój brat był najemnikiem, któremu płacono 5000 USD w zamian za podłożenie jednego ładunku na terytorium Kuby. Jego mocodawcą był terrorysta Carriles. Mój brat, Fabio, siedział obok bomby która niespodziewanie wybuchła. Mój brat wykrwawił się na śmierć. Z czasem zacząłem odkrywać, że w wyniku terrorystycznej działalności skrajnie prawicowych emigrantów kubańskich z Miami, życie straciło ponad 3400 Kubańczyków na wyspie. Gdy dowiedziałem się o uwięzieniu piątki moich braci z Kuby, pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zgłoszenie akcesu do organizacji walczącej o ich uwolnienie z rąk amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, chciałem w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla nich.

Kubańska piątka, Gerardo Hernández, Ramón Labañino, Antonio Guerrero, Fernando González i René González, zostali uznani w 2001 przez amerykańskie sądy za "groźnych terrorystów" i skazani na kary, od podwójnego dożywocia do 15 lat pozbawienia wolności.

Marcin Dobrzyńskidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

1 czerwca:

1906 - W Wielkim Księstwie Finlandii wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet.

1934 - W odwecie za ostrzelanie lokalu PPS na Woli młodzi socjaliści zaatakowali grupę członków ONR, zrywając im odznaki organizacyjne - tzw. szczerbce.

1983 - W Berlinie zmarła Anna Seghers, niemiecka pisarka, komunistka.

2009 - W Salwadorze kandydat lewicy Mauricio Funes objął stanowisko prezydenta.

2014 - Były lewicowy partyzant z FMLN Salvador Sánchez Cerén został prezydentem Salwadoru.


 
Lewica.pl na Facebooku