USA: Uwolnić "Kubańską piątkę"!

[2006-09-27 09:23:11]

W Waszyngtonie odbył się w niedzielę pierwszy ogólnoamerykański marsz zwolenników uwolnienia tzw. Kubańskiej piątki, pięciu kubańskich działaczy antyterrorystycznych, którzy przybyli do USA, aby infiltrować środowiska uchodźców z wyspy, gotowych zorganizować przy pomocy USA próby zamachu stanu na Kubie. Ponad 600 osób z 30 miast Stanów Zjednoczonych przeszło ulicami stolicy USA, domagając się oprócz uwolnienia niewinnych Kubańczyków, ekstradycji do Wenezueli lub na Kubę, przebywającego w USA i opłacanego przez jej rząd terrorysty Luisa Posady Carrilesa oraz zakończenia blokady ekonomicznej Kuby.

Marsz swój poczatek miał przed budynkiem Departamentu Sprawiedliwości stanu Pennsylwania, który odmówił zaklasyfikowania Carrilesa jako terrorysty. Protestujący wznosili przed budynkiem okrzyki "Uwięzić Carrilesa - Uwolnić Piątkę!". Następnie demonstranci przenieśli się do stolicy USA, Waszyngtonu, aby pikietować na jego głównej ulicy Pennsylvania Avenue, przy której mieści się Biały Dom.

Jeden z inicjatorów marszu Andres Gomez, przed wyruszeniem pod siedzibę amerykańskiego prezydenta, przeczytał zgromadzonym nazwiska 73 osób, które zginęły w 1976 w ataku terrorystycznym na samolot kubańskich linii lotniczych, którego dokonał Carriles. Wspomniał również o chilijskim ministrze spraw zagranicznych Orlando Letelierze oraz jego asystencie Ronnim Mofficie, zabitym za cichym przyzwoleniem władz USA przez agentów Augusto Pinocheta, a także o zamordowanym w 1979 w Portoryko przez tamtejszą policję, opłacaną przez prawicowych kubańskich terrorystów Carlosie Muñizie Varelu. W marszu brał udział syn Orlando Leteliera, Francisco Letelier, który oskarżył rząd USA o sprzyjanie terrorystom i ukrywanie prawdy. Powiedział on również, że po 30 latach od zamachu na jego ojca, wszyscy doskonale wiedzą że dokonał go Carriles z inspiracji Białego Domu.

Jeden z demonstrantów Livio Di Celmo powiedział do zgromadzonych: To było 4 września 1997, kiedy odebrałem telefon z Hawany od mojego ojca. Powiedział mi że mój brat zginął od bomby. Mój brat był najemnikiem, któremu płacono 5000 USD w zamian za podłożenie jednego ładunku na terytorium Kuby. Jego mocodawcą był terrorysta Carriles. Mój brat, Fabio, siedział obok bomby która niespodziewanie wybuchła. Mój brat wykrwawił się na śmierć. Z czasem zacząłem odkrywać, że w wyniku terrorystycznej działalności skrajnie prawicowych emigrantów kubańskich z Miami, życie straciło ponad 3400 Kubańczyków na wyspie. Gdy dowiedziałem się o uwięzieniu piątki moich braci z Kuby, pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zgłoszenie akcesu do organizacji walczącej o ich uwolnienie z rąk amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, chciałem w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla nich.

Kubańska piątka, Gerardo Hernández, Ramón Labañino, Antonio Guerrero, Fernando González i René González, zostali uznani w 2001 przez amerykańskie sądy za "groźnych terrorystów" i skazani na kary, od podwójnego dożywocia do 15 lat pozbawienia wolności.

Marcin Dobrzyński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

22 lipca:

1878 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.

1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.

1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.

1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.

1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.

1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.

1974 - Na XXX-lecie PRL oddano Port Północny w Gdańsku i Trasę Łazienkowską w Warszawie.

1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.

1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.

2005 - W londyńskim metrze został omyłkowo zastrzelony przez policję, wzięty za zamachowca, Brazylijczyk Jean Charles de Menezes.

2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.


 
Lewica.pl na Facebooku