RbG: Ranking wolności prasy na świecie

[2006-10-25 01:38:32]

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic opracowała ranking, w którym ocenia zakres wolności prasy na świecie.

Najwyższy wskaźnik wolności prasy otrzymały Finlandia, Irlandia, Islandia i Holandia, gdzie nie zanotowano żadnych przypadków cenzury, ani gróźb czy represji politycznych. Kolejne miejsca zajęły: Czechy, Estonia, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria. Z 15 państw przewodzących stawce, wszystkie poza Norwegią i Szwajcarią należą do Unii Europejskiej. Zwraca uwagę bardzo wysokie miejsce Boliwii, która zajęła 16 pozycję.

Ze wszystkich krajów UE najgorzej wypadła Polska, która zajęła 58 miejsce i spadła o 5 pozycji w porównaniu z rokiem minionym. Przyczyną spadku są grzywny za ataki na polityków jak też próby ścigania gazety "Tageszeitung" za krytyczny artykuł o braciach Kaczyńskich.

W rankingu spadła też Dania, która w zeszłym roku miała pierwsze miejsce, a w tym, ze względu na groźby wobec autorów karykatur Mahometa, zajęła 19 pozycję.

Od kilku lat coraz niższe miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone. Sytuują się one dopiero na 53 pozycji, czyli 9 miejsc niżej niż rok wcześniej. Jeszcze 5 lat temu USA zajmowały 17 miejsce. Jeszcze gorzej została oceniona administracja amerykańska poza własnym terytorium, gdyż została usytuowana dopiero na 119 miejscu.

W klasyfikacji spadła też Francja, która zajęła 35 lokatę, czyli 5 pozycji niżej niż rok wcześniej i aż dwadzieścia cztery miejsca niżej niż pięciu lat temu. Organizacje zawodowe niepokoją się wzrostem oskarżeń i pogróżek wobec dziennikarzy, szczególnie na Korsyce czy w czasie zamieszek na przedmieściach jesienią 2005.

Na 51 miejsce spadła Japonia (aż o 14 miejsc) ze względu na wprowadzenie restrykcji w zakresie zrzeszania się dziennikarzy. Niektórzy dziennikarze stali się ofiarami agresji ze strony grup skrajnej prawicy.

Wciąż bardzo nisko jest oceniana Rosja, która zajmuje 147 pozycję i Białoruś (151 miejsce). Nieco wyżej jest Ukraina, która zajmuje 105 lokatę.

Znacznie spadł w rankingu Liban, który zajął 107 miejsce. Odległą, 134 pozycję zajmuje też Autonomia Palestyńska. Pozycję niżej jest Izrael poza swoim terytorium (sam Izrael zajął 50 pozycję).

Ostatnie, 168 miejsce zajęła Korea Północna. Tuż przed nią znalazły się Turkmenistan, Erytrea, Kuba, Birma i Chiny.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku