Strajk w górnictwie?

[2007-01-05 18:42:00]

W poniedziałek w górnictwie rozpocznie się pogotowie strajkowe. Górnicze związki zawodowe nie dogadały się dziś z rządem w sprawie strategii dla górnictwa. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki odrzucili najważniejsze postulaty central związkowych.

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. bezpieczeństwa socjalnego górników minister Paweł Poncyliusz odrzucił większość uwag central górniczych do rządowej strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015. Uzgodnione wspólnie uwagi górnicze związki zawodowe przekazały 11 grudnia ub. roku na spotkaniu z przedstawicielami resortu gospodarki. Rozmowy w tej sprawie miały być kontynuowane dzisiaj w ministerstwie gospodarki.

Wiceminister gospodarki stwierdził, że dziś negocjacje się kończą. Ministerstwo zgodziło się przyjąć tylko dwie z dwudziestu uwag, zgłoszonych przez centrale związkowe. W dodatku są to mniej ważne zapisy, natomiast te, które były szczególnie ważne dla górnictwa jako branży strategicznej, zostały przez rząd odrzucone informuje Przemysław Skupin, przewodniczący Zespołu ds. Górnictwa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80". Rząd zgodził się tylko na wykreślenie zapisu o tym, że górnictwo ma działać na podstawie ogólnych przepisów z ograniczeniem pomocy finansowej ze strony państwa. Centrale związkowe nie godziły się na taki zapis. Niestety, większość naszych postulatów została odrzucona - mówi Skupin.

Po dzisiejszym spotkaniu w ministerstwie wszystkie działające w górnictwie centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko. W związku z odrzuceniem przez rząd RP, reprezentowany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, pana Pawła Poncyliusza, propozycji zapisów do Strategii, przedstawionych przez związki zawodowe stwierdzamy, że dziś rząd kończy negocjacje. - czytamy w stanowisku związków. Działające w górnictwie związki zawodowe ogłosiły jednocześnie, że od 8 stycznia br. we wszystkich kopalniach i zakładach działających w górnictwie rozpocznie się pogotowie strajkowe. W środę, 10 stycznia, górnicze związki mają zdecydować o dalszych działaniach.

Zdaniem Komisji Krajowej "Sierpnia`80", zaprezentowany przez rząd dokument zakłada realne obniżanie wynagrodzeń górniczych, możliwość prywatyzacji kopalń, a także brak niezbędnych inwestycji, prowadzący w efekcie do likwidacji kopalń i obniżania mocy wydobywczych. Dodatkowo nie zawarto w nim żadnych konkretnych propozycji, odnośnie możliwości np. alternatywnego wykorzystania węgla w gospodarce. Przewodniczący związku, Bogusław Ziętek, przypomniał w dzisiejszym stanowisku, iż rząd Jarosława Kaczyńskiego, zapowiedziawszy rozpoczęcie konsultacji społecznych, poprosił partnerów społecznych, w tym związki zawodowe o przedstawienie uwag do projektu dokumentu. Zdaniem Ziętka, zaprzecza temu praktyka resortyu gospodarki, zaprezentowana podczas dzisiejszych rozmów zgórnikami. Naszym postulatem jest przeprowadzenie rzeczywistych, a nie pozorowanych negocjacji na temat strategii wobec górnictwa kamiennego w najbliższych latach - uważa szef "Sierpnia`80".

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku