Słowacja: Rekordowa popularność Smeru

[2007-01-17 08:51:39]

Po pół roku od dojścia do władzy partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-Sociálna Demokracia) i objęcia sterów rządu przez Roberta Fico (na zdjęciu po prawej), ugrupowanie cieszy się poparciem 47,7 proc. Słowaków. Jest to rekordowa popularność partii politycznej, odnotowana dotychczas w sondażach.

W czerwcu 2006 roku w wyborach parlamentarnych Smer-SD poparło 29,14 proc. głosujących. W grudniu 2006 roku popularność partii wynosiła natomiast już 42,4 proc.

Ponad 50-procentową popularnością Smer-SD cieszy się w grupie ludzi w wieku 25-29 lat, wśród ludzi ze średnim wykształceniem oraz wśród pracowników. Najwyższe uznanie dla polityki Smeru - 57 proc. - odnotowano w najsłabszym gospodarczo kraju (województwie) preszowskim.

Rośnie także popularność koalicjanta Smeru - Słowackiej Partii Narodowej (Slovenská Národná Strana). Obecnie cieszy się ona uznaniem prawie 12 proc. badanych. Popularność drugiego koalicjanta Smeru - Partii Ludowej-Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji (Ľudová Strana-Hnutie za Demokratické Slovensko) - oscyluje stale wokół 10 proc.

Spada natomiast poparcie dla partii prawicowych - SDKÚ, KDH i SMK, które tworzyły poprzedni układ rządzący - łącznie cieszą się one uznaniem 27 proc. badanych. Obniża się także popularność pozaparlamentarnej Komunistycznej Partii Słowacji i obecnie wynosi zaledwie 1,9 proc.

Politolodzy dopatrują się kilku przyczyn tak dużej popularności Smeru i Roberta Fico. Uważają, że socjaldemokraci zostali docenieni za prosocjalne reformy oraz retorykę. Na plus rządzących zaliczone zostało także obniżenie z 19 do 10 proc. stawki podatku na leki i preparaty medyczne, wycofanie wojsk z Iraku oraz pragmatyczna polityka zagraniczna.

Inną przyczyną tak wysokiej popularności jest spokój i zgodność nowego układu rządzącego, podczas gdy prawica - szczególnie w ostatnim okresie rządów - bardzo często się kłóciła. Wreszcie, politolodzy twierdzą, że Smer swoją popularność zawdzięcza także opozycji, która jest w tej kadencji wyjątkowo pasywna.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku