Bilewicz: Brońmy autonomii Uniwersytetu!

[2007-01-28 14:59:54]

Z okazji wizyty w Polsce Normana Podhoretza, redaktora "Commentary" i jednego z ideologów amerykańskiej prawicy, "Dziennik" zorganizował dyskusję na temat neokonserwatyzmu, w której poza głównym gościem udział wzięli również Ryszard Legutko i minister Radosław Sikorski. Samo spotkanie mało kogo mogło zaskoczyć – Podhoretz ciągnął swoją mantrę o "islamofaszystach", a Legutko podważał sens demokracji. Choć w większości europejskich państw taka dyskusja odbyłaby się w jakieś niewielkiej salce hotelowej bądź w zaciszu ultrakonserwatywnych salonów – w Polsce miejsce dla tych ultraradykalnych poglądów znalazło się w reprezentacyjnej auli Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytet jako przestrzeń ścierania się kontrowersyjnych poglądów to bardzo dobry pomysł – pomysł ten jest wręcz samą esencją akademii i szkoda, że tak rzadko jest realizowany na zbyt jednorodnych politycznie uniwersytetach europejskich i amerykańskich. Dlatego właśnie przerażający jest przebieg spotkania z Podhoretzem.

Jak można się spodziewać, na spotkanie z neokonserwatywną ikoną przyszło wielu jego przeciwników: studentów, wykładowców, liderów radykalnej lewicy. Część z nich trzymała kartki krytyczne wobec mówców (np. "Podhoretz - liar for empire OUT!"), kilka osób komentowało docinkami wypowiedzi prelegentów. Straż uniwersytecka wyprowadziła kilka z tych osób.

Dla trzech mówców sama świadomość, że na sali są ludzie niezgadzający się z Podhoretzem była do tego stopnia irytująca, że co jakiś czas przerywali wystąpienie, by dokonywać personalnych wycieczek - np. Podhoretz nazwał protestujących barbarzyńcami.

W którymś momencie Radosław Sikorski zaczął wręcz bezpośrednio obrażać siedzącego w pierwszym rzędzie Piotra Ikonowicza, tłumacząc głośno, że "ten facet jest tak nieznośny, że nawet postkomuna go nie chce". Wtedy Ikonowicz odpowiedział na inwektywę i po chwili straż uniwersytecka wraz z – uwaga! – ubranym po cywilnemu funkcjonariuszem BOR lub żandarmerii, wyprowadziła go z sali. Po chwili siedzącemu obok działaczowi Pracowniczej Demokracji wyrwano z ręki plakat i siłą wyprowadzono go poza budynek. Minister Sikorski sekundował bijącym, pokrzykując do straży uniwersyteckiej, żeby działała skuteczniej, bo jak nie, to wkroczy żandarmeria wojskowa.

Oglądając to poniżające widowisko, zastanawiałem się, czy rzeczywiście jestem nadal na mojej uczelni? Czy Radosław Sikorski zdaje sobie sprawę, że Uniwersytet to nie waszyngtoński think-tank, gdzie wzywa się ochronę do przeciwników politycznych? Gdzie podziała się autonomia Uniwersytetu – potwierdzana Magna Charta Universitatum, a ostatnio również deklaracją bolońską?

Propozycja użycia siły przez żandarmerie wojskową wobec przeciwników politycznych na terenie uniwersytetu jest czymś nowym i starym jednocześnie. Łatwo poznać w tym echa marcowych pałkarzy ORMO, którymi Władysław Gomułka gnębił ówczesną opozycję na Uniwersytecie.

Autonomia polskich uniwersytetów była okupiona cierpieniem Żydów bitych przez korporantów i profesorów wygwizdywanych przez studentów w latach trzydziestych. Autonomia europejskich uniwersytetów była okupiona poniżaniem wybitnych myślicieli przez francuskich i niemieckich hunwejbinów w latach 60. Nawet w tych trudnych momentach społeczność akademicka godziła się na autonomię uniwersytetów - dlatego, że dzięki niej mamy pewność niezależnego głoszenia poglądów i idei – także tych niezgodnych z obowiązującą linią obecnej władzy.

Radosław Sikorski, Norman Podhoretz i Ryszard Legutko nie są wykładowcami UW. Ich żandarmi nie będą nam siłą wtłaczać neokonserwatywnych poglądów. Nie na naszym uniwersytecie.

Michał Bilewicz


Artykuł pochodzi ze strony internetowej "Krytyki Politycznej" (www.krytykapolityczna.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku