Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieniądze te mogły trafić do szpitala, gdyby wszyscy wierzyciele zgodzili się na odroczenie. Ostatecznie trzy spośród 65 podmiotów nie wyraziły na to zgody. Placówka zaprzestanie przyjmowania pacjentów.
Rektor Akademii Medycznej poprosił o pomoc ministra zdrowia. Proponował, żeby skarb państwa poręczył kredyt dla szpitala lub zgodził się na emisję obligacji. O pomoc dla wrocławskich szpitali klinicznych zaapelowali wczoraj do premiera dolnośląscy parlamentarzyści.
Egzekucja komornicza była możliwa po tym jak Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis art. 831 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowił, iż częściowo nie podlegają egzekucji publiczne środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia, które trafiały do szpitali.
Rodzice dzieci leczonych w szpitalu w dramatycznym apelu wezwali do wpłacania pieniędzy na konto fundacji wspierającej szpital. Chcą także uruchomić numer SMS-owy, z którego dochód byłby przeznaczony dla podtrzymanie działania placówki.
Wrocławski Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników przy wsparciu Polskiej Partii Pracy i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" zamierzają przeprowadzić 6 lutego o godz. 15.00 pikietę protestacyjną na ulicy Widok 10 przed biurem komornika, zajmującego się egzekucją długów wrocławskich szpitali.
WZZ "Sierpień`80" we Wrocławiu zamierza ponadto skierować zawiadomienie do prokuratury przeciwko komornikowi w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na stworzeniu zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów szpitala.
Szymon Martys
Waldemar Chamala