Polska Partia Pracy o tarczy antyrakietowej

[2007-02-10 19:41:50]

Polska Partia Pracy wydała 9 lipca oświadczenie w sprawie amerykanskich baz wojskowych. Ugrupowanie przeciwstawia się instalowaniu na terytorium Polski obcych baz wojskowych, w tym w szczególności amerykańskich baz z wyrzutniami tzw. antyrakiet.

Zgoda na umieszczenia na naszym terytorium obcych baz wojskowych, która wiąże się zawsze z ograniczeniem suwerenności, miała by uzasadnienie wyłącznie w przypadku poważnego i wyrazistego zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W obecnej sytuacji międzynarodowej Polska nie posiada żadnych zewnętrznych wrogów, nie ma również racjonalnych przesłanek, aby przewidywać, że ten stan się zmieni. Więc względy bezpieczeństwa państwowego ani międzynarodowego nie uzasadniają w żadnej mierze umieszczenia na naszym terytorium obcych baz wojskowych - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego partii Bogusława Ziętka.

Zdaniem PPP amerykańskie plany tworzenia nowych instalacji w Europie Środkowej są oficjalnie uzasadniane potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa terytorium USA przed atakiem rakietowym z Bliskiego Wschodu. Jednak w ocenie większości obserwatorów ich rzeczywistym celem jest ściślejsze otaczanie Rosji - największego potencjalnego rywala militarnego USA - amerykańskimi instalacjami, już nie tylko od wschodu i południa, ale również od zachodu - czytamy dalej w stanowisku.

Polska Partia Pracy uważa ponadto, że amerykańskie plany wymierzone są przeciwko planom stworzenia wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej. Podkreślono, że plany i propozycje polskiego rządu, odnośnie ulokowania obcych baz wojskowych nie biorą również zupełnie pod uwagę głosu społeczności lokalnych z gmin i miasteczek, które znalazły by się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Zdaniem Polskiej Partii Pracy, pojawiające się nie tylko z kręgów rządowych propozycje zgody na ograniczenie suwerenności i zwiększenia zagrożeń bezpieczeństwa państwowego w zamian za rozmaite korzyści materialne i polityczne (jak np. zniesienie ograniczeń imigracyjnych) są niedopuszczalnym kupczeniem interesem narodowym, bez precedensu w Europie. Takie prowadzenie polityki zagranicznej stawia Polskę na równi z niektórymi krajami Trzeciego Świata i naraża na poważne straty nasz wizerunek międzynarodowy - czytamy w dokumencie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku