Większość Polaków przeciwko instalacji tarczy antyrakietowej
[2007-02-20 01:02:47]
CBOS zwraca też uwagę, że przybyło przeciwników tarczy. W grudniu 2005 r. za zainstalowaniem tarczy była połowa badanych, a przeciwko tylko 32 proc. Jeszcze w czerwcu 2006 r. za instalacją tarczy było 35 proc. Polaków, a przeciwko 54 proc. Powiązanie budowy w Polsce części tarczy antyrakietowej z włączeniem do polskiej obrony powietrznej zestawów Patriot tylko nieznacznie zmniejsza sprzeciw respondentów. Zdaniem 47 proc. uczestników sondażu, w Polsce w ogóle nie powinno być elementów systemu antyrakietowego. Według 18 proc. Polska powinna się zgodzić na instalację, tylko jeżeli Amerykanie zgodzą się na warunek powiązania jej z przekazaniem zestawów Patriot. 12 proc. chce ulokowania bazy, nawet, jeżeli nie towarzyszyłoby temu wzmocnienie polskiej obrony powietrznej. Pomysł ulokowania w Polsce amerykańskiej bazy rakiet budzi większy sprzeciw wśród kobiet niż u mężczyzn. Poglądy polityczne nieznacznie wpływają na stanowisko wobec tarczy, chociaż respondenci o poglądach prawicowych rzadziej niż pozostali wyrażają sprzeciw wobec projektu. Badani najczęściej uzasadniają swój sprzeciw zagrożeniem dla Polski, narażeniem na ataki terrorystyczne, zbędnością projektu, który "w niczym nie pomoże" i pogorszy stosunki z Rosją. Najczęściej podawane powody poparcia to zwiększenie bezpieczeństwa Polski, zabezpieczenie przed Rosją (co – zauważa CBOS – "świadczy o nieznajomości przeznaczenia tarczy") oraz oczekiwanie, że budowa bazy przyniesie korzyści gospodarcze i da miejscowym pracę. Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż 2-5 lutego na 931-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Umieszczona w Polsce baza rakiet przechwytujących miałaby przeciwdziałać rakietom, wystrzelonym z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu w kierunku USA. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?