Sejm o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

[2007-04-02 11:53:36]

Na zakończonym w zeszłym tygodniu 38. posiedzeniu Sejmu, posłowie rozpatrzyli sprawozdanie Rady Ministrów, dotyczące oceny funkcjonowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Posłowie zwrócili się do Premiera z prośbą o spowodowanie, aby relacja między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej poprawiła się. Według posłów relacja ta w roku 2008 powinna osiągnąć 40 proc. zaś w roku 2011 osiągnąć 50 proc.

Od 1999 roku wzrasta różnica między płacą minimalną a płacą przeciętną, coraz więcej jest także osób wynagradzanych na najniższym dopuszczalnym prawem poziomie. Zgodnie z dokumentami Rady Europy relacja między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a wynagrodzeniem przeciętnym powinna wynosić 68 proc. Obecnie kwota netto płacy minimalnej (641 złotych) jest niższa od minimum socjalnego dla jednoosobowego gospodarstwa domowego (845 złotych) i stanowi 75,9 proc. tego wskaźnika.

Podstawowym dokumentem, który został wykorzystany do opracowania "Oceny funkcjonowania minimalnego wynagrodzenia za pracę" była analiza prof. Zofii Jacukowicz pt. "Analiza minimalnego wynagrodzenia za pracę". Zgodnie z informacjami zawartymi w analizie nie ma związku między bezrobociem a obligatoryjnością ustalania płacy minimalnej, a jednocześnie wzrost wynagrodzeń nie był w badanych przez prof. Zofię Jacukowicz okresach przyczyną wzrostu bezrobocia.

Ciekawą informacją wynikającą z ankietowych badań pracodawców i pracowników jest wysokość minimalnej płacy, która zdaniem badanych byłaby najodpowiedniejsza – obie grupy wskazały, że płaca minimalna powinna wynosić około 1000 złotych. Co ciekawe wielu pracodawców postulowało znaczne podwyżki minimalnego wynagrodzenia – mimo, że badaniem objęto przede wszystkim przedsiębiorstwa małe i o słabszej kondycji finansowej. Ponad 43 proc. pracodawców określiło poziom płacy minimalnej jako najlepszy na 1000 złotych, zaś kolejnych 14,6 proc. na poziomie 1200 złotych. Tylko 20 proc. przedsiębiorców uznało, że płaca na obecnym poziomie jest odpowiednia.

Jednocześnie przedstawiciel rządu – sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska poinformowała, że trwają pracę nad stworzeniem międzyresortowego zespołu, który zająłby się opracowaniem propozycji zmian legislacyjnych w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku