Prof. Bauman potwierdził swoją współpracę z tajnymi służbami PRL

[2007-04-30 13:15:00]

W wywiadzie dla "The Guardian" profesor Zygmunt Bauman potwierdził doniesienia nt. kontrowersyjnych faktów ze swojej przeszłości. Światowej sławy socjolog współpracował z polskim kontrwywiadem wojskowym w latach 1945-48.

Współpracę Baumana z tajnymi służbami PRL-u ujawnił historyk IPN Piotr Gontarczyk. Rok temu na łamach tygodnika "Ozon" zamieścił artykuł o jego pracy w Korpusie Bezpieczeństwa Wojskowego oraz w Informacji Wojskowej.

Prof. Bauman, który od 36 lat mieszka w Leeds w Anglii, w wywiadzie dla "The Guardian" wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swoją przeszłość. Wyjaśnił, że zawsze miał lewicowe poglądy i nigdy nie krył swojej przeszłości. Jednocześnie przyznał, iż nie wspominał o swej pracy dla kontrwywiadu, gdyż podpisał zobowiązanie o zachowaniu tego faktu w sekrecie.

Bauman przyznał, że praca w kontrwywiadzie wiązała się z donoszeniem na osoby, które walczyły z ówczesnym systemem. Zaznaczył jednak, że nie przypomina sobie, aby sam donosił. Moja praca polegała zwykle na pisaniu broszur politycznych dla żołnierzy. W zasadzie to było bardzo nudne zajęcie - powiedział.

Ponadto Bauman podkreślił, że w tamtym czasie komunizm wydawał mu się najlepszym ustrojem dla Polski. Był wówczas przekonany, iż praca w kontrwywiadzie powinna być obowiązkiem każdego dobrego obywatela. Jednak - jak powiedział profesor - z czasem zauważył, że ideologia komunistyczna różniła się od praktyki stosowanej w kraju. Dlatego też postanowił ją odrzucić.

Prof. Bauman wyraził żal do Piotra Gontarczyka. Fakt, że przez 3 lata współpracowałem z kontrwywiadem nie zmienia przecież tego, że przez 15 lat byłem szpiegowany przez służby, a na koniec wyrzucony z Uniwersytetu - podkreślił. Bauman dodał, że nie oczekuje obiektywizmu od takiej osoby jak Gontarczyk, ale pomimo to czuje się ofiarą w tej sprawie.

Na zakończenie wywiadu Bauman podsumował swoją współpracę, mówiąc, że jest to część jego biografii i choć niektórych wyborów można żałować, w tamtym czasie jego działania wydawały mu się słuszne.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku