Senat: Wydłużono urlop macierzyński [2007-05-12 08:27:47]
Twórcy zmian w kodeksie pracy działają na niekorzyść kobiet. Wydłużanie urlopów macierzyńskich sprawia, że kobiety są coraz mniej konkurencyjne na rynku pracy. Trudniej im także wrócić po takiej przerwie do pracy.
Senatorowie nie uchwalili prawa, które broniłoby kobiety przed zwolnieniami z pracy, z którym często spotykają się zaraz po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
Na pomysły feministek o urlopie rodzicielskim równo dzielonym pomiędzy rodziców posłowie i senatorowie są głusi.
Politycy zdają się także nie zauważać, że "zapaść" demograficzna to nie tylko wynik niechęci Polaków i Polek do posiadania dzieci, ale głównie kontrast pomiędzy wyżem demograficznym, jaki miał miejsce pod koniec lat '80. Osoby z wyżu niedługo zaczną zakładać rodziny, a wtedy rząd z dumą ogłosi, że zwalczył niż demograficzny...
Weronika Szydłowska
Urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Kobieta nie musi też wykorzystywać go w całości. Najdłuższe urlopy macierzyńskie mają Szwedki (64 tygodnie) i Dunki (28 tygodni). Ich dzietność jest wyższa niż w przypadku Polek. Jednocześnie wskaźniki ich udziału w ludności aktywnej zawodowo należą do najwyższych w świecie (46 i 47,5 proc.).
Lewica nie może myśleć neoliberalnymi kategoriami konkurencyjności i bezwzględnego prymatu wolnego rynku nad ludzkimi potrzebami. Fatalna sytuacja demograficzna w Polsce jest niepodważalnym faktem, którego nie można bagatelizować. Osoby z wyżu demograficznego pierwszej połowy lat 80. w sporej części mieszkają i pracują dziś za granicą, a ci, którzy pozostali, coraz rzadziej zakładają rodziny i decydują się na posiadanie dzieci. Zadaniem lewicy nie jest jałowa krytyka pomysłów prawicy, lecz wypracowanie własnych, lepszych rozwiązań.
Waldemar Chamala
Lidia Kalina
Senatorowie uchwalili wydłużenie urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie. Dla ojców przewidziano trzy dni więcej urlopu, aby mogli pomagać przy opiece nad dzieckiem, czyli będą mogli zostać z dzieckiem 5 dni.
Senat przyjął także zmiany w kodeksie pracy. Do tej pory kobiety, które urodziły miały 18 tygodni urlopu macierzyńskiego, zmiany w kodeksie zakładają, że ubezpieczone kobiety, które rodzą po raz pierwszy będą miały 20 tygodni urlopu. Na kolejne dziecko przypadają 22 tygodnie. W przypadku ciąży mnogiej urlop wyniesie 30 tygodni.
Takie zmiany są potrzebne, by zachęcić rodziny do posiadania dzieci, bo w naszym kraju jest zapaść demograficzna - powiedziała Ewa Tomaszewska z PiS.
Weronika Szydłowska
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Więcej ogłoszeń...
24 listopada: 1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.
1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).
2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.
2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.
?