Polska Partia Pracy o Porozumieniu Lewicy

[2007-05-20 21:33:47]

Polska Partia Pracy wydała oświadczenie w sprawie Kongresu Porozumienia Lewicy, który ma odbyć się 23 czerwca w Warszawie.

Ugrupowanie podkreśla w nim, że w medialnych doniesieniach na temat tego wydarzenia prawdą jest jedynie to że kongres się odbędzie. Reszta to pomieszanie półprawd i informacji zupełnie nieprawdziwych - napisał przewodniczący PPP Bogusław Ziętek.

Partia dodaje, że uczestniczy w przygotowaniach do kongresu, dodając jednocześnie, że jeśli Porozumienie Lewicy powstanie będzie ono alternatywą wobec Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Lewicy i Demokratów oraz innych ugrupowań, które, odwołując się do lewicowych haseł, w rzeczywistości są formacjami liberalnymi i z lewicą niewiele mają wspólnego.

Polska Partia Pracy opowiada się za współpracą organizacji politycznych, społecznych i związkowych, które chcą budować autentyczną lewicę nastawioną na rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych, takich jak bieda, bezrobocie, niskie wynagrodzenia, brak opieki państwa nad najsłabszymi i najuboższymi grupami społecznymi, łamanie praw pracowniczych - czytamy w stanowisku.

Ziętek stwierdza ponadto, że Polska Partia Pracy nie jest zainteresowana budowaniem żadnej formacji, która miałaby wejść w skład LiD ani uczestnictwem w żadnej inicjatywie, która miałaby skutkować wspólną z LiD listą wyborczą.

O inicjatywie stworzenia Porozumienia Lewicy napisał tygodnik "Wprost". Zdaniem gazety PL miała być wspólną partią w której skład miały wejść m.in. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Ruch Odrodzenia Gospodarczej im. Edwarda Gierka, Polska Partia Pracy, Demokratyczna Partia Lewicy, Polska Partia Socjalistyczną, RACJA Polskiej Lewicy, Samoobrona RP, Unia Pracy, Stronnictwo Gospodarcze, Stronnictwo Demokratyczne, Stowarzyszenie "Ordynacka", Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz dwie plaformy działające do tej pory w SLD: "Praca, Demokracja, Solidarność" Marka Dyducha oraz Platforma Socjalistyczna Grzegorza Kurczuka.

Od inicjatywy tej odcięły się już w oświadczeniach zamieszczonych na swoich stronach internetowych Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Unia Pracy, a także Grzegorz Kurczuk który w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Trybuna" stwierdził, że nie zamierza opuszczać SLD.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku