Litwa: Tarcza antyrakietowa może ochronić elektrownię nuklearną

[2007-05-30 16:44:19]

Minister obrony Litwy Juozas Olekas powiedział podczas wizyty w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie, że Litwa jest zainteresowana rozmieszczeniem na swym terytorium systemu przeciwrakietowego.

Nie oznacza to jednak, że Litwa rozważa uczestnictwo w tarczy - podało biuro prasowe Ministerstwa Obrony Litwy. Kwestia uczestnictwa Litwy w systemie przeciwrakietowym proponowanym przez NATO nie jest rozważana. Jednakże sam system i rozmieszczenie jego elementów w Europie jest sprawą ważną dla Litwy i całej społeczności międzynarodowej - napisano w komunikacie resortu obrony.

W komunikacie Ministerstwa Obrony zaznaczono, że strona litewska wyraża przekonanie, iż elementy systemu obrony przeciwrakietowej rozmieszczone w Czechach i Polsce wzmocnią bezpieczeństwo Litwy, Europy, a także Rosji.

Kończąc wizytę w Mołdawii Olekas wyjaśnił na konferencji prasowej, że istnieje groźba, iż za kilka lat w niestabilnych krajach pojawią się możliwości techniczne ataku rakietowego.

Świat powinien powstrzymać ten proces. Jednym z rozwiązań jest system przeciwrakietowy proponowany przez NATO - powiedział litewski minister. Dodał, że w ten sposób jego kraj byłby w stanie chronić elektrownię nuklearną, którą chce zbudować.

Rząd litewski zawarł porozumienie z rządem polskim w sprawie wspólnej budowy elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie, której budowa planowana jest w perspektywnie do 2021 roku. Elektrownia miałaby dostarczać energię na Litwę i do Polski.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku