Unia Pracy o proteście pielęgniarek

[2007-06-25 20:30:29]

Unia Pracy poparła w swoim oświadczeniu strajk pięlegniarek pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Ugrupowanie stwierdza, że z rosnącym niepokojem obserwuje konfrontacyjną taktykę rządu wobec tego protestu.

Zauważalne próby traktowania strajkujących z pozycji siły, zamiast zbliżać do rozwiązania trudnych, nawarstwionych przez lata problemów polskiej służby zdrowia - prowadzą do eskalacji napięcia i wzrostu niepokojów społecznych, coraz bardziej wykraczających poza ramy jednego środowiska - czytamy w przesłanym redakcji lewica.pl stanowisku.

Zdaniem UP zdecydowanie nie do przyjęcia jest demonstrowana przez premiera poza "obrażonego majestatu władzy" i "obrońcy porządku prawnego państwa". Obywatele Rzeczypospolitej mieli w ostatnich dwóch latach wiele okazji, aby przekonać się, jak instrumentalnie traktuje koalicja PiS-Samoobrona-LPR obowiązujący porządek konstytucyjny, nierzadko cynicznie naginając go do własnych interesów (przykład: stosunek do orzeczeń TK) - dodano w oświadczeniu.

Unia Pracy odniosła się także do pomysłu przeprowadzenia referendum w sprawie zwiększenia podatków dla najbogatszych. Jest kolejną próbą skonfliktowania społeczeństwa i odsunięcia na dalszy plan rzeczywistej reformy służby zdrowia. Żądamy, aby premier niezwłocznie i bez stawiania warunków podjął rozmowy z coraz bardziej zdesperowanymi reprezentantkami pielęgniarek - napisali działacze partii.

Ich zdaniem środki na wsparcie służby zdrowia mogłyby pochodzić z likwidację tzw. "koalicyjnych" stanowisk ministerialnych w tym m.in. rozwiązanie Ministerstwa Rybołówstwa, radykalnego obcięcia środków przeznaczonych na Instytut Pamięci Narodowej oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz dokonania krytycznej analizy i weryfikacji środków wydawanych przez instytucje różnych szczebli administracji państwowej na finansowanie działalności Kościoła rzymskokatolickiego.

W ramach poszukiwania doraźnych środków na poprawę warunków płacowych w służbie zdrowia, Unia Pracy popiera wniosek do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy o zmianie składki emerytalnej i rentowej i rozłożenie w czasie projektów redukcji klina podatkowego. Uzyskane tą drogą środki w budżecie na 2008 rok mogłyby być wykorzystane do pilnej i odczuwalnej poprawy sytuacji w służbie zdrowia - napisano w zakończeniu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku