Organizator debaty Krzysztof Pilawski mówił o szansach jakie niesie internet. Wspomniał między innymi o inicjatywach związanych z przeprowadzaniem wyborów za pośrednictwem sieci. Dodał że lewica w dużej mierze nie wykorzystuje możliwości tego nowoczesnego medium.
Łukasz Foltyn, założyciel Partii Socjaldemokratycznej, mówił o tym w jaki sposób jego ugrupowanie ma zamiar posługiwać się internetem, wykorzystując forum internetowe do wewnętrznych debat, a nawet organizując się za jego pośrednictwem. Jego zdaniem sieć daje możliwość dotarcia do dużej grupy ludzi.
Piotr Sumlewicz przedstawił funkcjonowanie redakcji lewica.pl, złożonej z osób o różnych poglądach, które łączy to że są na lewo od SLD. Jego zdaniem największym sukcesem portalu jest to, że zdobył on stałe grono czytelników i działa już 6 lat. Oceniając zmiany płynące z rozpowszechnienia internetu stwierdził, że nie są one wcale takie optymistyczne. Stwierdził, że główne portale i tak należą do medialnych potentatów, reprezentujących prawicowy punkt widzenia. Mówiąc o negatywnych aspektach istnienia lewica.pl powiedział o konflikcie w redakcji na tle kwestii światopoglądowych oraz niskim poziomie forum na portalu. Mówił również że zbyt często pojawia się na nim niemerytoryczna krytyka ugrupowań takich jak SLD.
Nie zgodził się z tym inny redaktor - Piotr Ciszewski, który zabrał głos w późniejszej dyskusji. Stwierdził on, że część redakcji przypomina po prostu "demokratom" z SLD że nie można bronić tylko wycinka demokracji. Odnosząc się do kwestii światopoglądowych stwierdził, że chodzi po prostu o rozłożenie akcentów, ponieważ kwestie światopoglądowe nie są żadnym wyznacznikiem podziału prawica - lewica. Ciszewski nie zgodził się też ze zdecydowanie negatywną oceną poziomu forum. Jego zdaniem nie jest on wysoki, ale nie jest też tak zły jak twierdzi Piotr Szumlewicz. O wiele bardziej sceptycznie odniósł się też do roli internetu jako sposobu na propagowanie idei lewicowych, ponieważ wiele osób z grup wykluczonych po prostu nie ma do niego dostępu.
Podobnie sceptyczny co do "sieciowej rewolucji" był filozof idei Jacek Zychowicz. Stwierdził on, że w przeszłości wieszczono już, że socjalizm powstanie z pomocą telewizji czy mikroprocesorów. Mówiąc o lewica.pl stwierdził, że forum tego portalu nie jest do końca wolne, ponieważ jest moderowane. Dodał, że lewicowe forum powinno być miejscem szerokiej wymiany poglądów, a nie zawłaszczane przez jedną opcję. Stwierdził również, że portal próbowała zawłaszczyć Polska Partia Pracy, zarzucając go swoimi oświadczeniami.
W dyskusji zastanawiano się nad rozwojem lewica.pl. Padły pomysły uruchomienia blogów publicystów i zwiększenia liczby publicystyki dotyczącej bieżących tematów oraz reportaży.
Redaktor lewica.pl Bartosz Machalica w swoim wystąpieniu mówił o sposobach propagowania idei lewicowych w sieci. Jako przykład podał zamieszczane na serwisie Youtube filmy o tematyce lewicowej, takie jak "Lekcja amerykańskiej demokracji" czyli zapis akcji ruchu antywojennego podczas zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim debaty z udziałem ówczesnego min. obrony Radosława Sikorskiego i amerykańskiego neokonserwatysty Normana Podhoretz'a.
W dyskusji po wystąpieniu głos zabrał Michał Nowicki (strona Lewica bez Cenzury) według którego multimedia są o wiele lepszym sposobem propagowania idei niż teksty, bo ich oglądalność jest zdecydowanie większa.
Michał Warecki