Miller, Wielgosz i Konarski o Blairze
[2007-07-20 03:10:34]
Leszek Miller w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Tony’ego Blaira, przedstawiając jego karierę polityczną jako pasmo nieustających sukcesów. W opinii Millera Blair był najbardziej prounijnym premierem brytyjskim w historii, który ma duże osiągnięcia dla integracji europejskiej. Zdaniem byłego szefa SLD Blair trafnie zareagował na kryzys lewicy europejskiej, która dotychczas potrafiła tylko dzielić, to, co wytwarzały rządy prawicowe. Blair łączył liberalną gospodarkę i socjalne państwo, a także, zdaniem Millera, trafnie skonstatował koniec walki klas i dowiódł, że władza państwowa nie powinna przeszkadzać w gospodarce. Wreszcie za jedno z największych osiągnięć Blaira Miller uznał zmianę struktury zatrudnienia w brytyjskiej gospodarce i doprowadzenie do sytuacji, gdy zdecydowana większość pracowników jest zatrudniona w usługach. Przemysław Wielgosz bardzo krytycznie przedstawił bilans polityki zagranicznej Blaira, krytykując jego zaangażowanie w kolejne konflikty zbrojne. Jego zdaniem Blair odnowił tradycje brytyjskiego imperializmu i przyczynił się do śmierci wielu tysięcy ludzi w Kosowie czy Iraku. Wielgosz poddał też ostrej krytyce politykę gospodarczą Blaira. Wskazał on, że Blair nie wprowadził żadnych powszechnych świadczeń, a pomoc państwa za jego kadencji była adresowana tylko do nielicznych grup społecznych. Poza tym, choć bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w ostatnich latach, to rozpowszechnione jest zjawisko biednych pracowników – ludzie są zmuszani do pracy, z której często nie mogą się utrzymać. Wawrzyniec Konarski zajął pozycję pomiędzy Millerem i Wielgoszem. Jego ocena polityki Blaira była raczej bliższa Millerowi, przy czym opisywał on przede wszystkim wizerunek medialny Blaira. Jego zdaniem europejska lewica nie ma obecnie liderów, którzy mogliby stanowić silną, przekonującą alternatywę wobec brytyjskiego przywódcy. Konarski wskazał też, że Blair był o tyle oryginalnym politykiem lewicy, iż dowartościowywał on przedsiębiorczość i własność prywatną, a ponadto w swojej polityce uwolnił się od nacisków związków zawodowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?