Szczecin: 27. rocznica Porozumień Sierpniowych
[2007-08-30 18:51:05]
Przezydent złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70. Odbyła się ceremonia wojskowa powitania prezydenta, odegrano też hymn państwowy. Prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że "Solidarność" była ruchem bez precedensu w Europie. Ten ruch miał charakter całkowicie spontaniczny, nasz naród wykazał wręcz niezwykłą zdolność do samoorganizacji. Z dnia na dzień, z godziny na godzinę powstawały nowe komitety w różnych miastach i przyłączały się do komitetów międzyzakładowych w Szczecinie, Trójmieście, czy na Śląsku - mówił prezydent. To był ruch oddolny. Społeczeństwo zorganizowało się przeciwko totalitarnej władzy, przeciwko władzy, która odbierała prawo do wolności osobistej - dodał. Strajki w 1980 roku nie były pierwszym zrywem przeciwko władzy komunistycznej. Już wcześniej - w 1956 r., 1968 r., 1976 r. - społeczeństwo próbowało się buntować. Sukces Sierpnia '80 polegał na tym, że władza po raz pierwszy uległa tak znacznie wobec żądań robotnic i robotników - zgodzono się na 28 z 36 postulatów robotniczych. Przyjęto m. in. prawo do zakładania wolnych związków zawodowych, czego bezpośrednią konsekwencją było powstanie "Solidarności". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?