Młodzi Socjaliści pamiętają o Sierpniu
[2007-09-01 15:13:28]
Barwny hapenning rozpoczął się krótko po południu i potrwał do godziny 16:00. Grupa dziesięciu Młodych Socjalistów z okręgu trójmiejskiego ubrała się w kombinezony robocze oraz kaski. Na piersiach i plecach mieli również przyczepione płyty kartonowe z wybranymi postulatami sierpniowymi np. Postulatem nr 2 wspominającym o konieczności zagwarantowania prawa do strajku lub Postulatem nr 19 mówiącym o dostępie do mieszkań. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka Jacka Kaczmarskiego. Poprzez nasz happening chcemy pokazać, że nadzieje szerokich grup społecznych zostały marzących o lepszej Polsce zostały zawiedzione. Ponadto prawica zawłaszczyła historię "Solidarności" nadając jej charakter antylewicowy - powiedział Andrzej Skiba, Sekretarz Okręgowy trójmiejskich Młodych Socjalistów i organizator pikiety. Chcemy przypomnieć, że pierwsza Solidarność była ruchem lewicowym, propracowniczym i faktycznie bardziej socjalistycznym niż partyjna biurokracja PZPR lat 80-tych - dodał. Działacze lewicowego stowarzyszenia skupili się na rozdawaniu ulotek przedstawiających ich aktualne stanowisko wobec wydarzeń z 1980 r. oraz pokazujących jak bardzo aktualne są niektóre z dawnych postulatów również po 27 latach. W ulotce można było przeczytać m.in. że Ci, którzy w 1980 roku domagali się demokracji politycznej i gospodarczej mieli rację. 21 postulatów było odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań społecznych w tamtych czasach oraz Młodzi Socjaliści odwołują się do sierpniowej tradycji. Bliskie są nam takie postacie jak Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Jan Józef Lipski czy Tadeusz Kowalik, którzy w czasach PRL aktywnie działali w opozycji demokratycznej a w czasie przemian ustrojowych głośno domagali się budowy systemu opartego na prawach człowieka, a nie prawach rynku. Ulotkę ze swoim stanowiskiem Młodzi Socjaliści wręczyli politykom Platformy Obywatelskiej m.in. Marszałkowi Województwa Pomorskiego Janowi Kozłowskiemu, posłankom Julii Piterze i Annie Zielińskiej-Głębockiej, senatorowi Stefanowi Niesiołowskiemu oraz słynnemu działaczowi pierwszej "Solidarności" Jerzemu Borowczakowi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 listopada:
1918 - W Warszawie z inicjatywy PPS, PPS-Lewicy i SDKPiL została utworzona Rada Delegatów Robotniczych z Franciszkiem Grzelszczakiem na czele.
1918 - Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, co uznano za datę odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości.
1922 - W Indianapolis urodził się Kurt Vonnegut amerykański pisarz i publicysta, określający się jako socjalista, autor "Kociej kołyski" i "Rzeźni numer pięć".
1924 - Grupa posłów i działaczy PSL "Wyzwolenie" występuje z partii i tworzy Niezależną Partię Chłopską; ugrupowanie ściśle współpracuje z lewicą komunistyczną.
1928 - W Panamie urodził się Carlos Fuentes, wybitny pisarz meksykański, krytyk globalizacji i polityki USA, autor m.in. "Terra nostra" i "Contra Bush".
2011 - W Warszawie podczas manifestacji nacjonalistów doszło do zamieszek. Zatrzymano ponad dwieście osób, kilkadziesiąt zostało rannych.
?