USA: Kolejny radykalny konserwatysta w wyścigu do Białego Domu

[2007-09-17 23:02:09]

Grono kandydatów do republikańskiej nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach ponownie się powiększyło, wraz z włączeniem się do wyścigu Alana Keyesa.

57-letni Keyes piastował stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych przy radzie spraw ekonomicznych i rozwoju ONZ oraz podsekretarza stanu ds. kontaktów z międzynarodowymi organizacjami z nominacji Ronalda Reagana. Jednak jest najbardziej znany jako jeden z najgłośniejszych aktywistów amerykańskiej radykalnej prawicy, skupionej głównie w Partii Republikańskiej.

Mimo swego czasu wysokiej pozycji w administracji, Keyes nigdy nie zajmował obieralnego urzędu. Wszystkie kampanie, jakie prowadził, zakończyły się fiaskiem. Poza kandydowaniem do nominacji prezydenckiej w 1996 i 2000 roku, kiedy uzyskał śladowe poparcie, dwukrotnie przegrał wysoko wybory do Senatu w Maryland (w 1988 oraz 1992 roku), a ostatnio w Illinois, gdzie zastąpił na liście zwycięzcę prawyborów, Jacka Ryana (który wycofał się na skutek skandalu) i przegrał z Barackiem Obamą (także obecnym prezydenckim pretendentem) różnicą aż 43 punktów procentowych.

I tym razem mało kto daje mu szanse na uzyskanie poparcia, choć – biorąc pod uwagę bardzo konserwatywne poglądy działaczy terenowych, którzy biorą udział we wstępnych głosowaniach – kandydatura jeszcze jednego przedstawiciela skrajnego skrzydła może doprowadzić do pogłębienia procesu przesuwania się jeszcze na prawo. Zwiększyłoby to znacznie szanse demokratów, którzy i tak wyraźnie prowadzą w sondażach.

Keyes, jeden z bardzo nielicznych prominentnych czarnoskórych republikanów, nie może również liczyć na poparcie afroamerykańskiej mniejszości, która głosuje w ponad 90 procentach na demokratów. Z drugiej strony bywa celem białych konserwatystów z południa (bastionu republikanów), których głosy są kluczowe w procesie wyłaniania kandydata, właśnie z uwagi na kolor skóry.

Keyes publicznie opowiada się przeciwko rozdziałowi kościoła od państwa, za stosowaniem kary śmierci, a także prawom do przerywania ciąży i mniejszości seksualnych. Popiera zaangażowanie militarne za granicą i silną obecność religii w szkolnictwie. Jest członkiem rady nadzorczej Ligi Katolików Amerykańskich, fundamentalistycznej grupy nacisku.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku