Polska Partia Pracy o programie "Powrót"

[2007-10-05 15:48:39]

Polska Partia Pracy wydała oświadczenie w sprawie rządowego programu "Powrót" który ma zachęcić Polaków którzy wyemigrowali w celach zarobkowych do powrotu do kraju.

Zdaniem partii projekt przygotowany przez minister Joannę Kluzik Rostkowską ma, w istocie, innych niż emigranci beneficjentów, a nazywanie tego programem dla osób pracujących za granicą jest cyniczną grą Prawa i Sprawiedliwości. Uważamy, że program dla emigrantów przedstawiony przez resort, jest w istocie skierowany do pracodawców i stanowi jeden z elementów dalszego zaostrzenia kierunku polskiego ustawodawstwa w sferze polityki społecznej, który zyski przedsiębiorców przedkłada nad konieczność rozwiązania problemu ubóstwa. Jak zwykle, dla przedsiębiorców zawsze znajdzie się sposób na zwolnienie z podatków, a nigdy dla ludzi biednych - czytamy w stanowisku PPP.

Ugrupowanie podkreśla, że żadna z proponowanych przez ministerstwo ustaw nie dotyczy tak istotnych dla pracowników kwestii jak określenie płacy minimalnej, czy pakietów socjalnych przedsiębiorstw.

Propozycje resortu Pracy pozwalają przypuszczać, że ten rząd dawno utracił elementarne poczucie rzeczywistości. Dla rządu, w myśl programu "Powrót", przyczyną katastrofy społecznej, która doprowadziła do masowej emigracji Polaków za granicę, miał być zbyt trudny dostęp do kredytów dla młodych ludzi, a także konieczność odbywania rozmów kwalifikacyjnych osobiście, a nie, jak proponuje pani minister Kluzik, przez internet - napisano w oświadczeniu.

Jedynym efektem rządowego programu będzie, zdaniem PPP, praca dla rzeszy urzędników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dzięki proponowanym przez nią, resortowym przedstawicielstwom w ambasadach krajów, gdzie emigracja zarobkowa jest najliczniejsza.

Traktowanie problemu emigracji Polaków jako tylko okazji do kampanijnych popisów, nie dziwi, zważając jak bardzo emigracja opłaca się rządowi. Dzięki niej rządowi propagandyści mogą z najwyższą arogancją kłamać, że dzięki władzy PiS spada bezrobocie. Polacy pracujący za granicą, wprowadzają również do obrotu na polskim rynku ponad dwa miliardy euro miesięcznie - dodaje partia.

PPP przypomniało także w oświadczeniu, że od początku swojego istnienia domaga się realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników wszystkich sektorów gospodarki, podniesienia płacy minimalnej do poziomu 68 proc. średniej krajowej, wprowadzenia 35 godzinnego tygodnia pracy, oraz prawdziwych zasiłków dla bezrobotnych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku