Trybunał w Strasburgu: Ostateczna decyzja ws. Parady Równości

[2007-10-09 23:14:42]

We wtorek, 9 października 2007 r., Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka będąca organem odwoławczym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odmówił rozpatrzenia odwołania Polski od decyzji z 3 maja 2007. W ten sposób potrzymała opinię, że władze Warszawy złamały prawo nie zezwalając na Paradę Równości. Trybunał nie uzasadnił swojej decyzji, uznając, że nie ma takiej konieczności.

Decyzja ostatecznie przyznaje rację Fundacji Równości w sporze o to, czy zakaz był przejawem dyskryminacji. Trybunał uznał, że zakazanie parady łamie artykuły 11, 13 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W treści majowego orzeczenia sędziowie stwierdzają, że państwo powinno zagwarantować prawo do wolnych stowarzyszeń demonstracji zwłaszcza grupom będącym mniejszościami.

Skrytykowano także brak możliwości efektywnego odwołania się od decyzji władz. Nakazano Polsce wprowadzenie takiego trybu, który umożliwiłby rozpatrzenie odwołania przed zaplanowanym terminem demonstracji.

Trybunał podczas podejmowania decyzji brał pod uwagę materiały wskazujące na polityczny charakter zakazu np. wywiad Lecha Kaczyńskiego dla "Gazety Wyborczej", przeprowadzony 26 maja br. w którym stwierdza, że Parada wiąże się z niebezpieczeństwem propagowania homoseksualizmu. Według sędziów, wypowiedzią ówczesnego prezydenta Warszawy mogli się zasugerować urzędnicy.

Pomimo zakazu, Parada Równości odbyła się 11 czerwca 2005 r. i uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. Sama decyzja w której władze nie zgodziły się na paradę, została potem uchylona w przez wojewodę mazowieckiego oraz samorządowe kolegium odwoławcze.

Łukasz Kossakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku