OPZZ listy pisze... do Donalda Tuska

[2007-10-10 10:27:55]

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz wystosował list otwarty do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Związkowcy zaapelowali w ten sposób o odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące stosunku jednej z najsilniejszych partii politycznych do problemów świata pracy.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapoznało się z programami wyborczymi głównych ugrupowań politycznych uczestniczących w obecnych wyborach parlamentarnych pod kątem problemów będących w zakresie działania związków zawodowych. Postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do tych ugrupowań politycznych o wyjaśnienie niektórych szczegółowych zagadnień. (...) Zwracam się do Pana z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień w sprawie programu Platformy Obywatelskiej "Polska Obywatelska – podstawy programu politycznego Platformy Obywatelskiej RP" - czytamy w liście.

OPZZ zaniepokoiła w szczególności deklaracja chęci PO "twardego rozprawienia się z przyczynami paraliżu przedsiębiorczości". Związkowcy pytają, czy PO skrywa pod tym hasłem propozycję likwidacji związków zawodowych, albo ograniczenia uprawnień związków zawodowych i innych instytucji ochronnych prawa pracy.

OPZZ jest także zaniepokojone planami PO co do zniesienia możliwości wspólnego opodatkowania małżonków (zdaniem związkowców ta instytucja niweluje dysproporcje w dochodach kobiet i mężczyzn i wspiera rodzinę) oraz wprowadzenia podatku liniowego (związkowcy uważają, że takie posunięcie zwiększy obciążenia fiskalne dla najuboższych, natomiast zmniejszą je tylko dla najbogatszych).

Związkowców niepokoi także znajdująca się w programie PO zapowiedź obniżania wydatków na politykę społeczną oraz likwidacji wielu instytucji realizujących zadania tej polityki. OPZZ pyta, jakie podmioty przejmą wykonywanie zadań zlikwidowanych instytucji, takich jak np.: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

OPZZ pyta także, czy PO chce także zrównać i wydłużyć wiek emerytalny do 67 lat. Związkowców interesuje również stosunek PO do praw nabytych pracowników, ponieważ partia zapowiada zlikwidowanie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury oraz znieść tzw. emerytury górnicze. Wreszcie, OPZZ jest także oburzone zapowiedzią wspierania elastycznych form zatrudniania, stąd pyta, czy PO chce dalej osłabiać i tak już słabą pozycję pracownika na rynku pracy.

Według OPZZ, propozycje programowe Platformy Obywatelskiej postulują odejście od zapisanej w Konstytucji RP zasady solidaryzmu społecznego. Związkowcy pytają, czy PO chce to naprawdę zrealizować i jak chce to zrobić. Związkowcy pytają PO także o jej stosunek do międzynarodowych aktów prawnych wprowadzających rozwiązania prosocjalne, takie jak np.: Zrewidowana Europejska Karta Społeczna, Karta Praw Podstawowych UE czy Konwencja nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz zapowiada, że otrzymane od Donalda Tuska odpowiedzi na postawione pytania zostaną przekazane do wiadomości "szerokim rzeszom związkowców".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku