Studenci, których liczbę dziennikarze oceniają na 20 tysięcy, demonstrowali w Caracas przeciwko planowanej przez - rządzącego od 1999 roku - prezydenta Hugo Cháveza reformie konstytucji. Doszło do starć z policją. Kilka osób jest lekko rannych.
Szczególny sprzeciw budzi możliwość ograniczenia swobód obywatelskich w świetle nowego prawa, rozważanego obecnie przez parlament. Przewiduje ono m.in., iż w przypadku stanu wyjątkowego władze będą mogły przetrzymywać bezterminowo obywateli bez postawienia zarzutów.
Chávez zaproponował łącznie 67 zmian w konstytucji Wenezueli. Przewidują one m.in. ścisłą kontrolę rządu nad bankiem centralnym i wydłużenie kadencji prezydenta z sześciu do siedmiu lat. Pozwalają także ubiegać się o ten urząd nieograniczoną ilość razy.
By wejść w życie, poprawki muszą uzyskać poparcie obywateli w referendum przewidzianym na 2 grudnia.
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.