Czechy: Wniosek o referendum ws. radaru nie przeszedł

[2007-10-28 00:51:59]

Cudu nie było i wniosek o rozpisanie ogólnokrajowego referendum w sprawie umieszczenia na terytorium Republiki Czeskiej amerykańskiej bazy wojskowej nie uzyskał wymaganej większości. Jak donoszą media, w sukces wniosku nie wierzyli nawet sami projektodawcy, co przyznał poseł-sprawozdawca Zdeněk Jičínský (Czeska Partia Socjaldemokratyczna).

Referendum w sprawie amerykańskich baz wojskowych i budowy radaru, który ma stanowić część tzw. tarczy antyrakietowej, domagają się socjaldemokraci oraz posłowie Komunistycznej Partii Czech i Moraw. Do rozpisania referendum potrzebne było uzyskanie większości 120 głosów w Izbie Poselskiej, tymczasem socjaldemokraci i komuniści mają łącznie 98 przedstawicieli.

Brak wiary w powodzenie wniosku socjaldemokratów i komunistów przejawiał się chociażby we frekwencji na sali obrad. Obecnych było tylko 144 posłów. Za wnioskiem o rozpisanie referendum zagłosowało 76 osób, w tym wszyscy obecni socjaldemokraci i komuniści, dwóch posłów bezpartyjnych (byłych członków Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, którzy przeszli jednak na stronę rządową), dwóch posłów centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (tłumaczyli się oni, że poparli wniosek przez pomyłkę) oraz poseł Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej/Czechosłowackiej Partii Ludowej Ludvík Hovorka. Ten ostatni jest zwolennikiem referendum, bowiem uważa, że w trakcie wyborów parlamentarnych nie było jeszcze tematu radaru i obywatele nie mogli się wówczas w tej kwestii wypowiedzieć. Posłowie koalicyjnej Partii Zielonych wstrzymali się od głosu.

W trakcie debaty zwolennicy referendum argumentowali, że rozpisanie ogólnokrajowego głosowania umożliwiłoby rzetelną, szeroką dyskusję na temat tarczy antyrakietowej oraz czeskiej obronności i polityki zagranicznej. W odpowiedzi, posłowie partii prawicowych oskarżyli wnioskodawców o populizm i uznali, że kampania przed referendum zostałaby wykorzystana dla promowania stronnictw lewicowych.

Według badań różnych ośrodków, zaledwie około 20 proc. Czechów popiera ideę budowy na terytorium swojego kraju amerykańskich baz wojskowych. Przeciwników baz jest - w zależności od badania - od 50 do 70 proc.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku