Spotkanie zgromadziło licznych przedstawicieli nauki, kultury, organizacji społecznych i politycznych. Dyskutowano na temat wartości, jakie polska lewica wniosła do kultury w XX wieku, w tym przede wszystkim o wkładzie takich twórców jak - Stanisław Przybyszewski, Edward Abramowski, Stanisław Brzozowski, Stefan Żeromski czy Stanisław Witkiewicz.
Konferencję otworzył dr Holger Politt z Fundacji im. Róży Luksemburg, który przedstawił również wykład pt. "Między Brzozowskim a Żeromskim". O "Wartościach lewicowych wobec globalizacji" mówił prof. Wiesław Sztumski. Andrzej Ziemski przybliżył "Doświadczenia ideowe PPS i ich wpływ na kulturę polską w XX wieku". Prof. Kazimierz Wenta przedstawił myśl społeczną Ludwika Krzywickiego. Natomiast o "Wpływie ugrupowań lewicowych na kształt społeczeństwa w Polsce międzywojennej" opowiedział Waldemar Kisieliński. Dr Władysław Kulesza wygłosił wykład pt. "Trzy losy". Dr Jan Kłosowski mówił o "Wartościach lewicowych z perspektywy islamu". Natomiast "Prądy lewicowe na Ukrainie" przybliżyła doktorantka UW - Natalia Chapliy z Ukrainy. Dr Piotr Lisowski przedstawił "Prawne i etyczne aspekty nauczania Kościoła Narodowego", Radosław Mączkowski - "System filozoficzny Bolesława J. Gaweckiego", a prof. Maria Szyszkowska mówiła o geniuszu Stanisława Przybyszewskiego. O burzeniu konwencji przez Witkacego opowiedziała dr Anna Rossmanith, o aktualności poglądów Abramowskiego - Robert Kochański, a o myśli Edwarda Dembowskiego - prof. Lucyna Wiśniewska-Rutkowska. Jerzy Niesiobędzki przedstawił wykład pt. "Gombrowicz i egzorcyści". Czesław Janik ze Stowarzyszenia na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo NEUTRUM, mówił o prawach człowieka z perspektywy publicystyki Aleksandra Świętochowskiego. Natomiast przewodnicząca DUK - Renata Berent-Mieszczanowicz, mówiła o "Wspieraniu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego". Prof. Andrzej Bałandynowicz wygłosił wykład pt. "Model profilaktyki nieletnich a wartości", a dr Jacek Andrychiewicz przedstawił problematykę ruchu obrony praw zwierząt w kontekście lewicowości.
Dwudniowa konferencja skończyła się burzliwą dyskusją i podsumowaniem wygłoszonym przez prof. Szyszkowską, w którym wyszczególniła ona nadrzędne idee, do jakich odwoływali się wymienieni mówcy, stanowiące fundamenty lewicowości, jak: krytycyzm rozumu (wobec zaistniałej rzeczywistości i tradycji); oddzielenie sfery państwowej i politycznej od religii; rola pokoju; socjalistyczny stosunek do własności (opowiadający się za równouprawnieniem jej trzech sektorów); humanitarny stosunek do przestępców i więźniów; przełamywanie zastanych konwencji, schematów społecznych i uprzedzeń - swoiście pojęte antymieszczaństwo; troska o dolę osób bezrobotnych i pozbawionych odpowiednich środków do życia; dążenie do realizacji postulatu równości; ideowość; wartość "społecznego indywidualizmu"; troska o dolę przyrody, praw zwierząt, w tym promocja wegetarianizmu; swoboda badań naukowych i ogólna wolność światopoglądowa.
Prof. Szyszkowska podkreśliła także, że ludzie lewicy powinni używać komunikatywnego, jednoznacznego dla odbiorców języka oraz kłaść nacisk na rozwój pluralistycznej edukacji.
Podsumowaniem konferencji będzie pozycja książkowa, która powinna ukazać się w przyszłym roku.
Damian Chodorek