Koniec Olejniczaka na funkcji szefa SLD?

[2007-11-04 12:33:59]

Grzegorz Napieralski może stać się nową twarzą Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dąży do tego wewnątrzpartyjna opozycja wobec Wojciecha Olejniczaka.

O takich planach w ubiegłym tygodniu poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik "Fakty i Mity", dziś temat podejmuje "Wprost". Wynika z nich, że część SLD niezadowolona z wyniku wyborczego Lewicy i Demokratów oraz uległości wobec Marka Borowskiego i Janusza Onyszkiewicza będzie dążyła do jak najszybszego odwołania z funkcji szefa partii Olejniczaka. Obradujący tydzień temu Zarząd Krajowy partii zadecydował o zwołaniu za miesiąc Rady Krajowej. Podczas niej może paść wniosek o zwołanie nadzwyczajnego Kongresu SLD i poddanie władz weryfikacji. Wówczas Olejniczak mógłby zostać odwołany.

Kto miałby szanse zająć jego miejsce? Najpoważniejsze kandydatury to Jerzy Szmajdziński i Grzegorz Napieralski. Pierwszy utożsamiany jest raczej z obozem Olejniczaka, Napieralski zaś nigdy nie ukrywał sceptycyzmu wobec osłabiania SLD i próby jego likwidacji. Dotychczas raczej marginalizowany, nie komentował działań Olejniczaka przed wyborami. Jednak podczas obrad zarządu wypowiedział ostre opinie o wynikach wyborczych i domagał się zwołania kongresu, który zweryfikowałby całe kierownictwo partii. Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty i Mity", może liczyć na poparcie części zarządu i regionów oraz młodzieżówki. W większym stopniu stoją za nim szeregowi członkowie niż osoby pełniące funkcje, które raczej utożsamiane są z obozem Olejniczaka. Stąd szybkie przeprowadzenie zmian nie jest przesądzone. Warto zauważyć, że podczas ostatniego głosowania wotum zaufania w czerwcu br. największym poparciem cieszyli się m.in. Napieralski i Joanna Senyszyn. Obecny szef SLD miał jeden z niższych wyników.

Sam Napieralski póki co zaprzecza, że przygotowuje się do objęcia funkcji szefa SLD, chce jednak rozliczenia kierownictwa.

W SLD największe rozgoryczenie wywołał fakt, że partia ta ma najmniejszą liczbę posłów w swojej historii. Nie tylko cały klub LiD jest mniejszy niż poprzedni SLD, ale kilkanaście mandatów zdobyli przedstawiciele SdPl i PD. W ławach sejmowych zabrakło miejsca m.in. dla Grzegorza Kurczuka, Zbigniewa Zaborowskiego, Katarzyny Piekarskiej i Piotra Gadzinowskiego. Z niemałą krytyką spotkało się też odejście Leszka Millera i Marka Dyducha. W ostatnim czasie wielu członków zarządu partii krytykowało Olejniczaka za rzekomą władzę autorytarną i podejmowanie różnych działań bez konsultacji z organami statutowymi. Przykładem było spotkanie Komitetu Porozumiewawczego LiD i rekomendowanie kandydatów na stanowiska klubu parlamentarnego, o którym poinformowano członków SLD po fakcie.

Daniel Ptaszek
Fot. Autor


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku