Kolumbia: Francja zaoferowała azyl kolumbijskiej polityk

[2007-11-27 10:12:40]

Francuski rząd zaoferował azyl polityczny kolumbijskiej senator Piedad Cordobie. Decyzja Francji ma związek z licznymi anonimowymi groźbami skierowanymi pod adresem tej parlamentarzystki z lewego skrzydła Partii Liberalnej.

Cordoba w ostatnich kilku miesiącach aktywnie pomagała w prowadzonych przez prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza mediacjach mających doprowadzić do wymiany humanitarnej więźniów między FARC a rządem Kolumbii. Postępy w negocjacjach, które kilka dni temu zostały nagle zerwane przez Bogotę, budziły wielkie nadzieje w Paryżu ze względu na będącą w rękach FARC Ingrid Betancourt, obywatelkę kolumbijsko-francuską.

Senator, która należy do największych krytyków konserwatywnego rządu Álvaro Uribe, już w przeszłości wielokrotnie grożono śmiercią. W roku 1999 była więziona przez prawicowe szwadrony śmierci AUC, a w zeszłym roku tuż przed wyborami parlamentarnymi w niewyjaśnionych okolicznościach został zamordowany jeden z jej doradców. Jak się przypuszcza obecne groźby również pochodzą od szwadronów śmierci lub innych środowisk, w tym nawet armii, niechętnych porozumieniu humanitarnemu i rozpoczęciu przez władze rozmów pokojowych z lewicowymi partyzantkami.

Na razie nie wiadomo czy Cordoba przyjmie francuską propozycję.

Victor Valderrama


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku