Konflikt w Boliwii

[2007-11-29 13:14:06]

W Boliwii trwa ostry konflikt wokół propozycji zmian konstytucyjnych zaproponowanych przez prezydenta kraju Evo Moralesa oraz wstępnie zaakceptowanych przez komisję ds. zmian konstytucji. Opozycja wskazuje, że zmiany zostały zaakceptowane w czasie nieobecności jej przedstawicieli podczas obrad komisji, którzy zbojkotowali jej posiedzenie.

Opozycja wezwała do jednodniowego strajku, który obiął swoim zasięgiem sześć z dziewięciu prowincji ale nie ma dokładniejszych danych co do ilości osób, które w nim uczestniczyły.

Spór toczy się głównie o plany przeniesienia stolicy kraju z La Paz do Sucre oraz o plany zwiększenia uprawnień rządu centralnego kosztem rządów regionalnych. Sucre było stolicą kraju do 1899 roku a teraz jest siedzibą Sądu Najwyższego.

Przeciwko zwiększaniu kompetencji władz centralnych protestują przede wszystkim opozycjoniści z bogatych w gaz regionów Santa Cruz oraz Tarija.

Sam Morales stwierdził, że protesty skierowane są przeciwko nowemu ładowi gospodarczemu, ale przede wszystkim przeciw nacjonalizacji bogactw naturalnych. Jako takie są, według prezydenta, obroną neoliberalizmu - systemu, który zadał mnóstwo ran Boliwii.

Konstytucja będzie ostatecznie przyjęta lub odrzucona podczas referendum, którego data nie została jeszcze ustalona.

Boliwia należy do najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej a liczbę ludności żyjącej w ubóstwie szacuje się na około 65 proc.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku