Fred Thompson wycofał się z wyborów prezydenckich

[2008-01-22 21:31:33]

Były senator Fred Thompson z Tennessee wycofał się z ubiegania o nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej na skutek kiepskich wyników, odniesionych w dotychczasowych prawyborach.

Jednocześnie uchylił się od udzielenia poparcia jednemu z byłych rywali.

65-letni Thompson zasłynął po raz pierwszy jako doradca prawny mniejszości republikańskiej w senackiej komisji śledczej ds. Afery Watergate. Następnie został prominentnym adwokatem prywatnym.

Kariera prawnicza zawiodła go prosto do kariery aktorskiej, z której pozostaje głównie znany. Po zagraniu samego siebie w filmie "Marie" (1985), opowiadającym o skandalu, jaki wywołały udzielane przez gubernatora Tennessee Raya Blantona liczne ułaskawienia za łapówki (Thompson reprezentował pozew przeciwko niemu). Następnie otrzymywał różne role drugoplanowe, głównie przedstawicieli rządowych i wojskowych w takich filmach, jak "Polowanie na Czerwony Październik" czy "Szklana pułapka 2". Prócz tego był jednym z czołowych lobbystów w Waszyngtonie.

W 1994 roku został wybrany w przedterminowych wyborach do Senatu na miejsce zajmowane przez Ala Gore'a, który zrezygnował aby zostać wiceprezydentem. Wybrany na pełną sześcioletnią kadencję w 1996 roku, Thompson pełnił w latach 1997-2001 pełnił funkcję przewodniczącego senackiej komisji kontroli rządowej. W tym czasie Thompson nie zasłynął niczym szczególnym.

Po odejściu w 2003 roku powrócił do pracy w filmie, grając główną rolę w serialu "Prawo i porządek" ("Law and Order").

Na skutek oddolnej kampanii zwolenników zgłosił swoją kandydaturę w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej, przedstawiając się jako "prawdziwy konserwatysta" i porównując się do Ronalda Reagana.

Mimo początkowego poparcia (sondaże dawały mu drugie miejsce), jego kandydaturę podkopały m.in. umiarkowane poglądy reprezentowane podczas zasiadania w Senacie (m.in. prawo do przerywania ciąży, sprzeciw wobec impeachmentu prezydenta Billa Clintona), co odsunęło od niego właśnie konserwatywnych wyborców. Często przypominano, iż Thompson, jeszcze jako lobbysta, działał na rzecz m.in. grup popierających prawo do przerywania ciąży.

Thompson, przedstawiany często przez zwolenników jako "ekspert od spraw międzynarodowych" ośmieszył się podczas ostatniej debaty, kiedy zaczął wygłaszać poglądy na temat "obecnych stosunków Chin i Związku Radzieckiego".

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku