Ogólnopolska akcja przeciwko Auchan

[2008-01-26 16:33:43]

26 stycznia obyły się pikiety pod marketami Auchan w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Ogólnopolska kampania przeciwko sieci Auchan rozpoczęła się po tym, jak w Zielonej Górze z jednego ze sklepów zwolniono Piotra Krzyżaniaka, działacza Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywy Pracowniczej. Dyrekcja firmy postanowiła pozbyć się związkowca pod sfingowanym zarzutem kradzieży ponad 4 tys. złotych, po tym jak Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę pod zielonogórskim Auchan domagając się przestrzegania praw pracowniczych. Kilka lat wcześniej w tym samym hipermerkecie w podobnych okolicznościach rozbito organizację związkową OPZZ Konfederacja Pracy.

W Gdańsku protestowało kilkanaście osób z Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Poczcie Polskiej i środowiska anarchistycznego. Rozdano kilkaset ulotek klientom i pracownikom Auchan. Interweniowała ochrona i policja, ale bez konsekwencji.

W Poznaniu w akcji udział wzięło kilkanaście osób z Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej. Przez godzinę pod głównym wejściem Auchan w Swadzimiu rozdano kilkaset ulotek informując klientów i pracowników o łamaniu praw pracowniczych w hipermarkecie. Policja ani ochrona nie interweniowała.

W Warszawie akcja odbyła się w centrum handlowym Wola Park. Około 30 osób z różnych organizacji (Lewicowa Alternatywa, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Komunistyczna Młodzież Polski, Organizacja Młodzieżowa Lewicy bez Cenzury, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", Związek Syndykalistów Polski i Federacja Anarchistyczna) weszło na teren centrum handlowego gdzie rozdało kilkaset ulotek i rozwinęło transparenty. Interweniowała ochrona i policja, jednak bez konsekwencji. Po akcji w Auchan anarchiści wzięli udział w proteście przeciwko firmie Simple sprzedającej naturalne futra.

W kolportowanych ulotkach można było przeczytać m.in., że nie przestrzeganie prawa pracy i związkowego w Auchan wykryto nie tylko w Zielonej Górze: W ostatnim czasie o sporze pracowników z francuskim koncernem donosiła prasa w Białymstoku i Częstochowie. W Zielonej Górze m.in., poprzez agencje pracy tymczasowej, zatrudniano na umowy cywilno-prawne osoby niepełnoletnie omijając w ten sposób kodeks pracy. Niezgodnie z nim musiały one pracować w godzinach nocnych i po 12 godzin. Zarzuca się firmie także zmuszanie do 10 godzinnego dnia pracy przy wyładowywaniu palet lub przy kasie, a także do noszenie ciężarów niezgodnie z wymogami BHP - napisali autorzy.

Do akcji przeciwko Auchan włączył się także Związek Syndykalistów Polski. 11 stycznia pod Auchan we Wrocławiu odbyła się pikieta zorganizowana przez ZSP. Rozdano kilkaset ulotek. Podczas pikiety ochroniarze próbowali usunąć aktywistów ZSP z przed sklepu grożąc wezwaniem policji. 25 stycznia odbyła się pikieta pod hipermarketem Auchan na warszawskiej Pradze. W akcji brali udział członkowie warszawskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski, Federacji Anarchistycznej oraz inne osoby. Rozdawano ulotki pracownikom i klientom. Przed rozpoczęciem akcji, nieznani sprawcy weszli do hipermarketu i rozkleili "anty-reklamy" firmy Auchan w strategicznych miejscach. Kilka godzin wcześniej, podobna akcja miała miejsce przed krajową siedzibą Auchan. Nowe etykietki zostały także rozklejone na różnych towarach.

Inicjatywa Pracownicza zapowiada kolejne pikiety i akcje w innych miejscowościach m.in. w Bielsku-Białej, Raciborzu i Częstochowie. Pierwsza rozprawa Piotra Krzyżaniaka przed sądem pracy odbędzie się na początku lutego. W Zielonej Górze zawiązała się grupa poszkodowanych przez Auchan Zielona Góra. Zwrócili się oni do władz firmy pismem z 24 stycznia domagającym się odwołania przedstawicieli zielonogórskiego kierownictwa Auchan odpowiedzialnych za nieprzestrzeganie praw pracowniczych.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku