Smolana zrezygnował, problemy pozostały

[2003-02-26 01:47:12]

Poseł Samoobrony Piotr Smolana zrezygnował we wtorek z prac w komisji śledczej badającej tzw. sprawę Rywina. Poinformował o tym po południu na konferencji prasowej.

Znacznie wcześniej, rankiem, informację o rezygnacji Smolany ogłosił Andrzej Lepper. Wtedy Smolana powiedział dziennikarzowi PAP, że "o swojej rezygnacji nic nie wie". Parę godzin później zmienił jednak zdanie. Jednakże nie wyjaśnił dziennikarzom - dlaczego.

Zdaniem Leppera, poseł Smolana nie może być członkiem komisji śledczej, gdyż jest zaangażowany w śledztwo w sprawie będącej obszarem zainteresowania komisji. 6 lutego złożył bowiem doniesienie na policję przeciwko Adamowi Michnikowi i spółce "Agora", o tym, że "namawiali" Lwa Rywina do popełnienia przestępstwa.

Smolana zaapelował z kolei do innego członka komisji - posła Zbigniewa Ziobro, aby też zrezygnował. Ziobro bowiem zwrócił się do prokuratury w imieniu stowarzyszenia Katon, by zbadała, czy przestępstwa nie popełnił premier nie zawiadamiając prokuratury o tym co wiedział w sprawie Rywina, stąd też poseł PiS również nie jest osobą bezstronną.

Ziobro ripostował stwierdzając, że nie zamierza rezygnować z pracy w komisji, zaś działanie posła Smolany służy storpedowaniu prac i likwidacji komisji.

Jak twierdzą dziennikarze PAP, w kuluarach sejmowych huczy od pogłosek, że sam przewodniczący Samoobrony chce zostać członkiem komisji.
Sejmowa komisja śledcza powołana do rozwikłania afery wokół propozycji łapówkarskiej Lwa Rywina, miała być początkiem naprawy państwa. Miała pokazać bardzo negatywnie oceniającemu elity społeczeństwu, że te podjęły wreszcie bardziej radykalne kroki w celu oczyszczenia się z "czarnych owiec" w swoich szeregach, winnych rozmaitych afer korupcyjnych i erozji państwa. Służyć temu miała po raz pierwszy w historii jawność przesłuchań podczas obrad komisji, którą gwarantowała ogólnopolska transmisja telewizyjna.

Niestety, komisja śledcza coraz wyraźniej staje się symbolem tego, co miała zwalczać. Dwaj członkowie komisji nie potrafią zachować formalnej bezstronności, narażając ją na utratę zaufania społecznego. Na dodatek liderzy dwóch ugrupowań sejmowych wnoszą postulaty odwołania z komisji posłów pochodzących z ich własnych ugrupowań, czyniąc to z innych niż oficjalnie podawanych powodów (wcześniej "stronniczość" Smolany Lepperowi nie przeszkadzała). Niezależnie od tego, że w przypadku Smolany oficjalnie podawany powód jest jeszcze zasadny, a w przypadku Kopczyńskiego - conajmniej problematyczny, tajemnicą poliszynela jest to, że liderzy tych ugrupowań, które dały im rekomendację do pracy w komisji, sami chcieliby w niej zasiąść i znaleźć się w telewizji.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku