Poznań: Protest IP w Cegielskim

[2008-02-29 19:08:13]

W dniu 29 lutego odbyła się pikieta pod bramą główną zakładów Cegielskiego w Poznaniu. Była ona wyrazem protestu przeciw prześladowaniu przez dyrekcję zakładu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Marcelego
Szarego
, przewodniczącego OZZ IP w Cegielskim i jednocześnie delegata załogi do prac w zarządzie HCP.

W pikiecie wzięło udział blisko 100 osób, głównie pracowników Cegielskiego i kilkunastoosobowa delegacja z poznańskiej Komisji Środowiskowej IP oraz Federacji Anarchistycznej sekcja Poznań. Rozdano około 400 ulotek wychodzącym z pierwszej zmiany pracownikom.

Policja już przed rozpoczęciem pikiety zaczęła legitymować gromadzące się osoby. Dyrekcja firmy rozpowszechniała wśród załogi informacje, że pikieta ma charakter nielegalny i później niż zwykle rozpoczęto wydawanie kart, aby jak najmniej osób mogło uczestniczyć w proteście.

Wykorzystując fakt ciężkiej choroby Marcela Szarego, walczącego z rakiem, i jego przejście na trzyletnią rentę, dyrekcja HCP odebrała mu stałą przepustkę zezwalającą na wejście na teren fabryk HCP oraz odmawia mu jej udzielenia w przypadku, kiedy wyraża chęć wejścia na zakład - napisali w oświadczeniu działacze OZZ IP.

Dodali że działania dyrekcji naruszają prawo, w tym Ustawę o Związkach Zawodowych i grozi za nie odpowiedzialność karna.

Odebranie Marcelemu Szaremu prawa wstępu na teren fabryk HCP, nastąpiło w chwili rozpoczęcia negocjacji płacowych z jednej strony, a z drugiej z rozpoczęciem dyskusji na temat prywatyzacji zakładu. Zaraz po powrocie ze szpitala, w miesiącach grudzień i styczeń, M. Szary miał nieograniczoną możliwość, jako rencista, wstępu do wszystkich fabryk HCP S.A. Przepustka została mu cofnięta po ponad dwóch miesiącach - piszą związkowcy.

Odrzucają przy tym tłumaczenie dyrekcji jakoby cofnięcie przepustki delegatowi załogi było spowodowane "troską o jego stan zdrowia".

Inicjatywa Pracownicza zapowiedziała, że w razie nie zrealizowania żądania przywrócenia przepustki Marcelemu Szaremu, zaostrzy protest.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku