Łódzka Manifa na Pasażu Włókniarki

[2008-03-09 12:42:06]

Kilkadziesiąt osób zgromadziła V łódzka Manifa, zorganizowana przez Nieformalną Grupę Łódź Gender i łódzki okręg Młodych Socjalistów. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15.00, tradycyjnie na pasażu Schillera, przemianowanym tego dnia na pasaż Włókniarki.

W imieniu Grupy Łódź Gender przemówienie wygłosiła Izabela Desperak, podkreślając m.in. brak postaci kobiecych w przestrzeni publicznej i potrzebę zmian w tym zakresie. Wyraziła także ubolewanie z powodu fatalnych skutków transformacji ustrojowej, nazywanej demokratyzacją. Wspomniał o tym również Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów mówiąc: Prawo do aborcji, możliwość bezpłatnego korzystania z zapłodnienia in vitro i antykoncepcji, gruntowna edukacja seksualna młodzieży to niezbędne minimum, które musi być zapewnione przez nowoczesne, europejskie państwo. Polska, bez względu na zmieniające się rządy od 18 lat podąża w przeciwnym kierunku. Zadeklarował także poparcie dla kobiet walczących o wyzwolenie spod patriarchatu.

Po przemówieniach odbył się krótki happening. W tym roku organizatorki i organizatorzy zrezygnowali z wykorzystywania pomnika Schillera i postanowili odsłonić własny pomnik, przedstawiający Łodziankę. Na postumencie stanęła młoda kobieta, ubrana w pielęgniarski fartuch, w jednej z rąk trzymała dziennik nauczycielski, a w drugiej zabawkową maszynę przędzalniczą. W ten sposób przynajmniej na chwilę powstał w Łodzi pomnik symbolizujący pracującą kobietę.

Następnie ulicą Łodzianki (byłą Piotrkowską) ruszył przemarsz w kierunku placu Wolności. Uczestniczki i uczestnicy przemarszu zmieniali nazwy każdej z mijanych przecznic, nadając im imiona żeńskich patronek. Skandowano m.in. "Wolność, równość, tolerancja" oraz "Wolne kobiety – Wolny świat".

Przemówienia i przemarsz bez większych skutków starało się zakłócić kilkunastu młodych działaczy neofaszystowskich. Zostali zatrzymani przez policję dopiero w połowie Manify, mimo, że ich zgromadzenie od początku było nielegalne.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku