Foltyn: Kryzys liberalnego modelu gospodarki

[2008-03-14 07:24:16]

Nie bez przyczyny obecny kryzys finansowy dotyka USA, a w znacznie mniejszym, i tylko pośrednim stopniu kraje UE (w wyniku inwestycji banków europejskich w rynek kredytowy USA). W mniejszym stopniu podobny kryzys pojawił się także w Wielkiej Brytanii. Wynika to z tego, że zarówno USA, jak i Wielka Brytania, są krajami które przyjęły najbardziej liberalny model społeczno-gospodarczy ze wszystkich najbardziej rozwiniętych krajów świata. W Europie zachodniej natomiast (poza Wielką Brytanią) gospodarka jest mniej liberalna, bardziej regulowana przez państwo.

Liberalny model gospodarki, zaprowadzony w USA i w nieco mniejszym stopniu w Wielkiej Brytanii, a który to jest przyczyną obecnego kryzysu finansowego w tych krajach, prowadzi do bardzo nierównomiernego rozkładu dochodów w społeczeństwie. Niewielka, kilkuprocentowa grupa najbogatszych, uzyskuje nadproporcjonalnie dużą część z podziału PKB. Wzrost PKB prowadzi głównie do wzrostu zysków właścicieli firm, a w mniejszym stopniu przekłada się na wzrost płac. Gospodarka może jednak dobrze się rozwijać tylko wtedy, kiedy wszystkie dochody są przeznaczane na konsumpcję i inwestycje. Ci najbogatsi jednak nie są w stanie skonsumować swoich dochodów, ani nawet zainwestować ich w swoje firmy, zwłaszcza że inwestycje na zachodzie przeważnie finansuje się nie z zysków i dochodów, ale z kredytu i leasingu. Ci najbogatsi odkładają więc swoje pieniądze, które następnie są zarządzane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe typu "Wealth Management" (zarządzanie majątkiem). Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Otóż duża ich część musi być pożyczona tym, którzy mają zbyt małe dochody, którzy potrzebują pożyczyć pieniądze na konsumpcję czy nowy dom. Z biegiem lat rozwoju takiego modelu gospodarki zadłużenie społeczeństwa rosło, a fundusze najbogatszych, którzy pożyczali im pieniądze i to na procent, rosły. W pewnym momencie, który nastąpił w ubiegłym roku, zadłużenie to urosło do tak dużego poziomu, że kredytobiorcy utracili możliwość spłaty odsetek - zwłaszcza że zaczęto udzielać pożyczek coraz biedniejszym, mniej wydolnym kredytowo osobom, bo ci w lepszej sytuacji już się zadłużyli i nie mogli więcej. Osiągnięto więc kres możliwości dalszego zadłużania się społeczeństwa u najbogatszych, osiągających dochody jako właściciele przedsiębiorstw (a dodatkowo jako pożyczkodawcy).

Tymczasem w mniej liberalnych gospodarkach zachodnich, nie istnieją tak wielkie napięcia ekonomiczne, jak w liberalnych gospodarkach USA i Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim nie ma aż tak dużego zróżnicowania dochodów- płace w relacji do wydajności pracy są wyższe, co skutkuje bardziej "sprawiedliwym" pierwotnym podziałem dochodu narodowego, a do tego dochodzi redystrybucja dochodu narodowego oparta na wysokiej progresji podatkowej z jednej strony i transferem socjalnym, a więc w kierunku uboższej części społeczeństwa, z drugiej. Dzięki temu zdolności kredytowe społeczeństwa są większe niż w USA, a potrzeby pożyczkowe - mniejsze. Poza tym w Europie, szczególnie w Niemczech, rozwinięte jest mieszkalnictwo socjalne, co powoduje że osoby o niskich dochodach wcale nie muszą kupować mieszkania na własność jak to się dzieje w USA, płacąc do tego ponadprzeciętnie wysokie odsetki z powodu wyższego ryzyka dla banku. Wszystko to sprawia, że kraje Europy Zachodniej (poza liberalną Wielką Brytanią) nie przechodzą obecnego kryzysu, co skutkuje rekordowo wysokimi notowaniami waluty europejskiej do dolara (i funta brytyjskiego). Warto jeszcze dodać, że Europa Zachodnia ma znacznie lepsze wyniki w handlu zagranicznym niż USA, ma obecnie także wyższy poziom wzrostu gospodarczego i to przy wyższych stopach procentowych - które są powyżej inflacji, a nie poniżej jak w USA.

Liberalny model gospodarczy przeżywa poważny kryzys, który być może będzie momentem zwrotnym oznaczającym początek odchodzenia od tej ideologii. Nawet "Financial Times" publikuje ekonomistów, którzy namawiają do zmiany polityki gospodarczej USA- zwiększenia dochodów uboższej części społeczeństwa, zwiększenia progresji podatkowej, zwiększenia wydatków budżetowych na edukację i usługi publiczne, itd., itp... Czy polskich publicystów ekonomicznych a także polityków, którzy akurat są w fazie apogeum zachwytu nad liberalizmem gospodarczym, stać na taką przemianę? Czy przyznają się do błędu, kiedy jeszcze niedawno zachwycali się gospodarką USA i wieszali psy na Europie, że taka socjalna, nienowoczesna, mało dynamiczna? Oby tak się stało- wtedy dopiero mamy szansę, żeby Polacy zamiast emigrować wracali do kraju, żeby rodziło się więcej dzieci, a Polska dołączyła naprawdę do państw nie tylko bogatych, ale i wolnych od takich problemów, jak obecny poziom 25% dzieci żyjących w biedzie, rencistów żyjących za 500 zł, emerytów których nie stać na leki, itd itp... To także skutki liberalizmu gospodarczego, tym razem w Polsce...

Łukasz Foltyn


Tekst ukazał się na blogu Łukasza Foltyna (lukaszfoltyn.salon24.pl).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku