LiD bierze się za Konkordat

[2008-03-23 22:04:31]

Specjalna konferencja naukowa z ekspertami i politykami w celu rzetelnej oceny zapisów Konkordatu i skutków obowiązywania w ciągu 10 lat od ratyfikacji to pomysł Lewicy i Demokratów.

Od momentu ratyfikacji Konkordatu, za wyjątkiem dyskusji eksperckiej zorganizowanej dwa lata temu przez partię RACJA Polskiej Lewicy, nikt oficjalnie nie podejmował debaty na większą skalę o skutkach obowiązywania Konkordatu. Teraz jednak jest na to duża szansa. W 10. rocznicę od dnia wejścia w życie tej międzynarodowej umowy klub poselski Lewicy i Demokratów chce taką zorganizować.

Idea konferencji wypłynęła ze środowiska naukowych. Wspólnie z nimi chcemy przeanalizować funkcjonowanie tej umowy międzynarodowej. Założenie jest takie, by to środowiska naukowców i ekspertów dokonały tej analizy, a my jako lewicowa siła w parlamencie chcemy wyciągnąć z tego wnioski polityczne – informuje nas Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD.

Celem konferencji byłaby dokładna analiza skutków obowiązywania Konkordatu, wypełniania jego zapisów, zgodności konkordatu z innymi dokumentami prawnymi. Eksperci, np. dr Paweł Borecki, często wspominają o niejasności przepisów wyznaniowych, wzajemnej niezgodności różnych typów dokumentów prawnych, niewypełnianiu przepisów. LiD chciałby wypracować wnioski, które później mogłyby być włączone do bieżących działań politycznych i do ewentualnej korekty przepisów regulujących stosunki między państwem a kościołami, w tym głównie Kościołem rzymskokatolickim. Na razie nie mówi się o ewentualnej rewizji dokumentu, co przy obecnej reprezentacji parlamentarnej i tak byłoby niemożliwe.

Konkordat to umowa międzynarodowa pomiędzy Polską i Watykanem. W praktyce jest to umowa pomiędzy państwem a jednym z kościołów. W Polsce obowiązuje tylko Konkordat z Watykanem, czyli z Kościołem rzymskokatolickim; żaden inny kościół czy związek wyznaniowy nie ma zawartej umowy tej rangi. Obowiązującą umowę oficjalnie podpisano 28 lipca 1993 roku. Polską stronę reprezentował wówczas szef MSZ Krzysztof Skubiszewski, a kościelną nuncjusz Józef Kowalczyk. W wyniku politycznych zawirowań Konkordat nie został jednak ratyfikowany natychmiast. Stało się to dopiero 5 lat później 8 stycznia 1998 roku. Ratyfikował Sejm, podpisy zaś złożyli prezydent Aleksander Kwaśniewski i papież Jan Paweł II. Dokument zaczął obowiązywać 25 kwietnia 1998 roku.

Daniel Ptaszek
Fot. Autor


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku