Turcy walczą o laickość
[2008-04-14 23:02:21]
Nawet 30 tysięcy zaniepokojonych Turków mogło uczestniczyć w wielkiej manifestacji w obronie laickiego charakteru państwa. "Turcja jest świecka i świecka pozostanie" – wykrzykiwali uczestnicy manifestacji w Ankarze. Poważne zagrożenie, według nich, stanowi Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. To islamskie, teoretycznie umiarkowane ugrupowanie, coraz częściej ma ich zdaniem łamać laickie podstawy państwa i zmierzać w kierunku faworyzowania islamu. Przeciwko takiej sytuacji coraz wyraźniej protestuje "Wspólna Platforma Narodowa", nieformalna organizacja, która za swój cel stawia obronę świeckości państwa. W jej retoryce często pada zarzut, że Turcja staje się przystawką dla Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz światowych imperializmów. Tureckie protesty nasiliły się po tym, jak prokurator generalny zażądał delegalizacji rządzącej partii islamskiej i zabronienia jej liderom działalności publicznej. Według niego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju chce ustanowić w Turcji muzułmańskie państwo religijne, co podważałoby podwaliny republiki tureckiej zapoczątkowane przez Mustafę Kemala Atatürka. To za jego sprawą blisko 90 lat temu Turcja rozpoczęła proces zbliżenia z Europą, co wyrażało się m.in. przyjęciem alfabetu łacińskiego i kalendarza gregoriańskiego, przyznaniem kobietom praw wyborczych, wejściem do NATO, rozwojem gospodarczym, ale również ustanowieniem niezwykle mocno strzeżonego laickiego charakteru republiki. Do dziś dba o to turecka armia, która nie unika nawet zamachów stanu w sytuacji, kiedy charakter ten jest zagrożony. Oficjalnie 99 proc. mieszkańców Turcji stanowią muzułmanie. Nie jest to jednak miarodajny wskaźnik, ponieważ paradoksalnie w laickim państwie wymaga się od każdego deklaracji przynależności do jakiejś religii. Osoby, które tego nie zadeklarują, automatycznie uważane są za muzułmanów. Nieoficjalnie Turcja może mieć najwięcej osób bezwyznaniowych spośród wszystkich krajów, gdzie dominuje islam. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?