Warszawa: Międzynarodowe spotkanie ATTAC

[2008-04-15 12:47:11]

W dniach 12–13 kwietnia, na zaproszenie ATTAC Polska, gościła w Polsce oficjalna delegacja ATTAC Niemcy, w skład której weszli: Viviana Uriona – przedstawicielka biura koordynacyjnego niemieckiego ATTAC oraz Sven Giegold z Grupy Międzynarodowej (AG).

12 kwietnia niemieccy goście spotkali się z reprezentantami polskiego ATTAC, w tym z Ewą Ziółkowską – przewodniczącą zarządu stowarzyszenia oraz aktywistami z kilku miast, m.in. Ryszardem Prątkowskim z Olsztyna, Markiem Szolcem ze Śląska, Krzysztofem Adamskim z Gdyni. Długą dyskusję wykorzystano do omówienia problematyki, związanej z działaniami ATTAC po obu stronach granicy polsko-niemieckiej.

13 kwietnia w warszawskim Centrum Społecznym MS, z inicjatywy ATTAC Polska, odbyło się spotkanie organizacji, współpracujących z ruchem ATTAC w Polsce. Do udziału, poza delegacją z Niemiec, zaproszeni zostali również przedstawiciele Młodych Socjalistów, w tym Maciej Konieczny, Zieloni 2004, reprezentowani przez Dariusza Szweda, przewodniczącego zarządu krajowego tej partii oraz delegacja Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja z Łukaszem Markowskim, sekretarzem zarządu krajowego SMS, na czele.

Na wstępie zebrani przedstawili swoje organizacje i prowadzone przez nie działania. Reprezentanci ATTAC opowiedzieli o historii i genezie światowego ruchu alterglobalistycznego oraz – w dużym skrócie – o powstaniu i działalności polskiego i niemieckiego ATTAC.

Przedstawiciele ATTAC Niemcy, dziękując za zaproszenie do współudziału w dyskusji, zaznaczyli, iż ich ATTAC skupia wiele środowisk, od lewicy, poprzez socjaldemokrację, a nawet konserwatystów, więc cieszy ich, że polska sieć ATTAC rozwija się także w podobnym kierunku, grupując we wspólnych działaniach coraz szersze spektrum organizacyjne.

Omówiono także obecną sytuację polityczną i społeczną w Europie oraz możliwości zmiany polityki UE na bardziej społeczną, ekologiczną i propracowniczą. Służyć ma temu budowa ruchu społecznego w oparciu o środowiska alterglobalistyczne, lewicowe i ruch związkowy, a także mobilizacja w ramach Europejskiego Forum Społecznego. Proponowano wspólną, europejską kampanię na rzecz socjalnej Europy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Uznano, że jesienne Forum Społeczne w Malmö powinno stworzyć płaszczyznę, która może nadać nową dynamikę dla rozwoju społecznej Europy, dlatego ważna jest obecność w tym Forum jak największej ilości delegacji, także z tzw. "nowych krajów UE", w tym z Polski.

W drugiej części spotkania zebrani omawiali najbliższe plany, przede wszystkim przygotowania do EFS w Malmö i Letniej Akademii ATTAC Europa. Kolejną kwestią była organizacja szczytu klimatycznego w Poznaniu, zaplanowanego na grudzień tego roku. Zaprezentowano również kilka pomniejszych projektów, które służyć będą integracji i edukacji.

Zamykając spotkanie, przedstawiciele ATTAC Polska podziękowali uczestnikom za przybycie i zapowiedzieli kolejne wspólne projekty.

W tym dniu niemiecki ATTAC spotkał się również z przedstawicielką ruchu związkowego Magdaleną Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Jakubem Rzekanowskim i Bartoszem Machalicą - reprezentantami lewicowych mediów. Niemieccy goście odwiedzili także polskie przedstawicielstwo Greenpeace.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku