Marsz Pamięci w Krakowie
[2003-03-16 18:58:27]
![]() Obchody rocznicy likwidacji getta rozpoczęły się o godzinie 11.00 od spotkania w Aptece Pod Orłem z byłymi mieszkańcami dzielnicy żydowskiej i więźniami obozu w Płaszowie. W południe ruszył marsz Pamięci do dawnego obozu w Płaszowie. Zebrani złożyli kwiaty, znicze i kamienie pod tamtejszym pomnikiem. Odmówiono kadysz, żydowską modlitwę za zmarłych, oraz psalm. Marsz prowadzili wojewoda małopolski Jerzy Adamik, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krakowskie getto mieściło się w dzielnicy Podgórze, dokąd Niemcy wysiedlili Żydów z Kazimierza. Obecnie teren ten jest zaniedbany, podobnie jak obszar dawnego obozu w Płaszowie. Dopiero na kilka dni przed Marszem ustawiono kilka tablic informujących o historii obu tych miejsc. Władze miasta zapowiadają dalsze działania na rzecz upamiętnienia zagłady krakowskich Żydów. W Krakowie przed wojną żyło około 70 tys. Żydów. Większość z nich została wysiedlona jeszcze przed powstaniem dzielnicy zamkniętej, ustanowionej przez Niemców w marcu 1941 r. Na terenie getta, zamieszkanym wcześniej przez 3,5 tys. osób, naziści stłoczyli blisko 20 tys. Żydów z Krakowa i okolicznych miejscowości. Po konferencji w Wansee, 20 stycznia 1942 r., Niemcy przystąpili do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Do końca roku 1942 ponad 10 tys. osób zostało wywiezionych z getta, głównie do obozu zagłady w Bełżcu. 13 i 14 marca odbył się ostatni akt likwidacji krakowskiego getta. Na Pl. Zgody (dziś: Bohaterów Getta) naziści przeprowadzili selekcję, w wyniku której około 6 tys. osób trafiło do Płaszowa, 2 tys. uznanych za niezdolnych do pracy wywieziono do fabryki śmierci Auschwitz-Birkenau, a 1 tys. osób, głównie dzieci, starców i chorych, rozstrzelano na placu i przyległych do niego ulicach. Apteka Pod Orłem, pełniąca dziś rolę Muzeum Pamięci, w czasie wojny była jedyną apteką w getcie okupowanej Europy. Jej właściciel, Tadeusz Pankiewicz, był jedynym aryjczykiem, który stale mieszkał i pracował w "mieście żydowskim". Apteka była miejscem spotkań i punktem kontaktowym ze światem poza murami. Pankiewicz w miarę swoich możliwości niósł pomoc Żydom uwięzionym w getcie, za co po wojnie został uhonorowany przez jerozolimski Instytut Yad-Vashem medalem "Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?