Marsz Pamięci w Krakowie

[2003-03-16 18:58:27]

Około 500 osób przeszło w niedzielę trasą, którą przed 60 laty Niemcy gnali krakowskich Żydów z getta w Podgórzu do obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

Obchody rocznicy likwidacji getta rozpoczęły się o godzinie 11.00 od spotkania w Aptece Pod Orłem z byłymi mieszkańcami dzielnicy żydowskiej i więźniami obozu w Płaszowie. W południe ruszył marsz Pamięci do dawnego obozu w Płaszowie. Zebrani złożyli kwiaty, znicze i kamienie pod tamtejszym pomnikiem. Odmówiono kadysz, żydowską modlitwę za zmarłych, oraz psalm.

Marsz prowadzili wojewoda małopolski Jerzy Adamik, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krakowskie getto mieściło się w dzielnicy Podgórze, dokąd Niemcy wysiedlili Żydów z Kazimierza. Obecnie teren ten jest zaniedbany, podobnie jak obszar dawnego obozu w Płaszowie. Dopiero na kilka dni przed Marszem ustawiono kilka tablic informujących o historii obu tych miejsc. Władze miasta zapowiadają dalsze działania na rzecz upamiętnienia zagłady krakowskich Żydów.

W Krakowie przed wojną żyło około 70 tys. Żydów. Większość z nich została wysiedlona jeszcze przed powstaniem dzielnicy zamkniętej, ustanowionej przez Niemców w marcu 1941 r. Na terenie getta, zamieszkanym wcześniej przez 3,5 tys. osób, naziści stłoczyli blisko 20 tys. Żydów z Krakowa i okolicznych miejscowości. Po konferencji w Wansee, 20 stycznia 1942 r., Niemcy przystąpili do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Do końca roku 1942 ponad 10 tys. osób zostało wywiezionych z getta, głównie do obozu zagłady w Bełżcu.

13 i 14 marca odbył się ostatni akt likwidacji krakowskiego getta. Na Pl. Zgody (dziś: Bohaterów Getta) naziści przeprowadzili selekcję, w wyniku której około 6 tys. osób trafiło do Płaszowa, 2 tys. uznanych za niezdolnych do pracy wywieziono do fabryki śmierci Auschwitz-Birkenau, a 1 tys. osób, głównie dzieci, starców i chorych, rozstrzelano na placu i przyległych do niego ulicach.

Apteka Pod Orłem, pełniąca dziś rolę Muzeum Pamięci, w czasie wojny była jedyną apteką w getcie okupowanej Europy. Jej właściciel, Tadeusz Pankiewicz, był jedynym aryjczykiem, który stale mieszkał i pracował w "mieście żydowskim". Apteka była miejscem spotkań i punktem kontaktowym ze światem poza murami. Pankiewicz w miarę swoich możliwości niósł pomoc Żydom uwięzionym w getcie, za co po wojnie został uhonorowany przez jerozolimski Instytut Yad-Vashem medalem "Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata".

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku