Kobiety SLD chcą działać

[2008-04-28 19:21:54]

26 kwietnia odbyła się konferencja Forum Równych Szans i Praw Kobiet SLD "Kobiety lewicy w Unii Europejskiej".

Podczas spotkania dyskutowano na temat roli kobiet w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działaczki platformy kobiet krytykowały obecnych na konferencji liderów SLD Wojciecha Olejniczaka i Grzegorza Napieralskiego.

Zdaniem członkiń SLD na listach wyborczych zajmują one z reguły mniej eksponowane miejsca. Podczas debaty podkreślano, że Sojusz powinien zająć jednoznaczne stanowisko w takich sprawach jak ustawa o równym statusie kobiet i mężczyzn, aborcja czy rola Kościoła w życiu publicznym.

Problematyka pań jest zawsze obecna przy wszystkich naszych zjazdach. Jest obecna w czasie pisania programów, dyskusja jest żywa, wiele zapisów bardzo mocnych, ale po tych ważnych wydarzeniach ta tematyka zawsze schodzi na plan trzeci. I ja przyznaję się do tego jako sekretarz generalny. (...) To często pokazuje w jak trudnych torach się znajdujemy czasami nawet jako partia lewicowa. Z tym trzeba walczyć, ze stereotypami. Powinniśmy cegiełka po cegiełce udowadniać, że kobieta i mężczyzna mają takie same walory w kierowaniu partią i mogą tak samo świetnie się sprawdzać – powiedział Grzegorz Napieralski. Na przykładzie Katarzyny Piekarskiej, która straciła mandat poselski na rzecz Marka Borowskiego, odniósł się do błędów przy konstruowaniu list wyborczych i strat SLD.

Olejniczak w swoim wystąpieniu skupił się głównie na stronie prawnej. Przypomniał, że nadal nie ma w Polsce ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, a od zmian prawnych należy, jego zdaniem, rozpocząć walkę o równouprawnienie. W momencie kiedy prawo już obowiązuje, należy tego prawa przestrzegać i je w sposób jednoznaczny egzekwować. A było z tym na przestrzeni ostatnich lat wiele problemów, także na lewicy – mówił obecny szef partii.

Władz SLD broniła wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, która starała się przekonać zgromadzonych siostry i braci feministów, jak ich określiła, że stara się możliwie najlepiej reprezentować kobiety w najwyższych gremiach organizacji. Kobiety nie są dosyć solidarne, bo gdybyśmy były, to zwyciężyłybyśmy. Gdyby kobiety głosowały na kobiety, to musiałaby nas być połowa we wszystkich organach wybieralnych. (...) Wobec kobiet trzeba prowadzić przez jakiś czas politykę afirmacyjną – mówiła.

Do roli Kościoła w dyskryminacji kobiet odniosły się między innymi goszczące na konferencji przedstawicielki RACJI Polskiej Lewicy z Warszawy i Białegostoku. My kobiety musimy sobie zdawać sprawę, że nie będzie równości kobiet, jeżeli państwo nie będzie świeckie. To jest chyba oczywiste, że każda religia dyskryminuje kobiety. I jeżeli same nie będziemy tego świadome, to do niczego nie dojdziemy – przekonywała do spojrzenia na ten aspekt sytuacji kobiet wiceprzewodnicząca RACJI Teresa Jakubowska.

W kolejnych panelach wypowiadały się m.in. Magdalena Środa i Renata Berent-Mieszczanowicz z Demokratycznej Unii Kobiet, a także goście zagraniczni. Zdecydowano o wypracowaniu postulatów programowych i organizacyjnych do kongresu SLD oraz podjęto decyzję o założeniu stowarzyszenia, które miałoby większą możliwość działania niż formuła platformy wewnątrzpartyjnej.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku