Policja atakuje przeciwników wojny

[2003-03-21 10:48:38]

Dramatyczny przebieg miała demonstracja pod ambasadą amerykańską w Warszawie, gdzie zgromadziło się ponad 600 osób. W manifestacji wzięli udział działacze Amnesty International, Federacji Młodych Unii Pracy, Nowej Lewicy Pracowniczej Demokracji, stowarzyszenia ATTAC (Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego), anarchiści, a także setki niezwiązanych z żadną organizacją, przeważnie młodych ludzi.

Na transparentach zebrani napisali „wojna stop”, „kiedy amerykanie bawią się w wojnę, dzieci nie bawią się wcale” oraz „Powstrzymać chorobę szalonych kowbojów”.

"Prawa człowieka są dla wszystkich. Tak dla nas tutaj, jak i dla Irakijczyków, dla ludzi w Chinach, Tybecie, wszędzie. Żądamy przestrzegania praw człowieka. Wojna nie zapewni praw człowieka, zapewni ją konsekwentne egzekwowanie i przestrzeganie ich we wszystkich krajach. Nie tylko w tych, w których płynie ropa" – mówił Marek Wieczorkowski z Amnesty International. Przedstawiciele Federacji Młodych Unii Pracy powiedzieli że wstydzą się działań rządu w sprawie Iraku i że polscy politycy zamienili jednego Wielkiego Brata na drugiego.

Początkowo demonstracja przebiegała spokojnie. Około godziny 18.00 zebrani weszli na pasy przed ambasadą.
Demonstranci zablokowali ulicę przed ambasadą amerykańską, skandując „politycy do okopów” i „żadnej krwi za ropę”. Po 30 minutach policja interweniowała w bardzo brutalny sposób. Demonstranci byli wyrywani z tłumu i zamykani radiowozach, pomimo że nie zachowywali się agresywnie, kilku protestujących, choć nie stawiali żadnego oporu, zostało pobitych pałkami. Policja atakowała również uczestniczących w demonstracji emerytów i dzieci. Jedna osoba została ranna. Zatrzymano 28 osób, m.in. Piotra Ikonowicza, wiceprzewodniczącą Unii Pracy, Katarzynę Matuszewską i dziennikarzy lewica.pl. Zatrzymani zostali zwolnieni po ok. godzinie.

Tymczasem reszta zebranych udała się pod komisariat, gdzie jak przypuszczali, są więzieni zatrzymani. Później grupa kilkuset osób przeszła Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem w kierunku pałacu prezydenckiego, gdzie została zatrzymana przez prewencję. Około godziny 20.00 protest zakończył się
Zachowanie policji było skandaliczne. Funkcjonariusze prewencji zobaczyli że ze strony zebranych nic im nie grozi, więc śmiało mogli pokazać swoją "odwagę".

Okazuje się, że w czasach, gdy brakuje pieniędzy na policję, zawsze znajdą się one na rozpędzenie pokojowej demonstracji i mobilizację oddziałów prewencji.

Piotr Ciszewski
Adrian Zandberg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku