Lima: Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

[2008-05-17 11:31:22]

Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych - to główne hasła deklaracji końcowej szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie. W szczycie wzięli udział prezydenci, premierzy i ministrowie z 60 krajów.

W deklaracji przyjętej 16 maja uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. Kraje UE, nie precyzując kwot, zadeklarowały wsparcie walki z biedą i nierównościami społecznymi.

Państwa Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do zapewnienia do 2020 r. powszechnego dostępu do wody pitnej, do działań na rzecz wyeliminowania głodu, niedożywienia, bezdomności, analfabetyzmu oraz do poprawienia wskaźników zatrudnienia i upowszechnienia edukacji.

Uczestnicy zadeklarowano wolę zastąpienia wygasającego za 4 lata protokołu z Kioto "ambitnym i globalnym porozumieniem" oraz wyrażono zamiar przeciwdziałania zmianom klimatycznym spowodowanym efektem cieplarnianym

W deklaracji zapisano też, że do końca 2009 r. zakończą się negocjacje umów stowarzyszeniowych Unii Europejskiej ze Wspólnotą Andyjską (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru) i krajami Ameryki Środkowej. Wyrażono także chęć wznowienia rozmów z Mercosurem.

Premier Donald Tusk, który reprezentował Polskę na szczycie, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej "jednym głosem" przestrzegały polityków Ameryki Łacińskiej przed "pokusą socjalizmu".

W Ameryce Łacińskiej trwa spór widoczny poprzez symboliczne postaci, z jednej strony Hugo Chávez, a z drugiej strony np. prezydent Brazylii Lula da Silva. To są dwa pomysły na rozwój Ameryki Łacińskiej. UE bardzo wyraźnie wskazuje na potrzebę budowania instytucji właściwych dla wolnego rynku, stabilnej demokracji, praworządnego państwa - powiedział Tusk.

Podczas szczytu Tusk odbył rozmowy dwustronne z prezydentami Brazylii, Meksyku i Kolumbii.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku