Jak wyrzucić z pracy ciężarną kobietę?

[2008-05-18 13:25:08]

Jeśli w firmie nie funkcjonują związki zawodowe, pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie kobiecie ciężarnej, która naruszyła podstawowe obowiązki służbowe - taka jest najważniejsza konkluzja artykułu opublikowanego w piątkowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita" autorstwa Ewy Przedwojskiej, asystentki sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Autorka opisuje sytuację prawną po uchwale Sądu Najwyższego z 18 marca tego roku, powołującej się na swobodę pracodawcy i pracownika w decydowaniu o tym, jak długo będzie trwało zatrudnienie i wynikające z tego tytułu prawo do rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania umowy o pracę z ciężarną kobietą może być jednak warunkowany przez uzyskanie zgody bądź brak sprzeciwu np. związków zawodowych.

Jeśli jednak kobieta w ciąży nie należy do organizacji związkowej albo jeśli w zakładzie pracy nie istnieje organizacja związkowa, to - zdaniem Sądu Najwyższego - dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy. Taki scenariusz może stać się zjawiskiem powszednim ze względu na bardzo niski wskaźnik uzwiązkowienia w Polsce, a także utrudnienia i szykany w stosunku do pracowników pragnących powołać organizację związkową, bądź przystąpić do już istniejących komórek związków zawodowych.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku