
Wrocław: Ruszył Klub Dyskusyjny "Trybuny Robotniczej"
[2008-06-19 19:15:17]
Jaka rolę powinien odgrywać w Polsce ruch związkowy? Czy związki zawodowe powinny zamknąć się w zakładach pracy, czy też zabierać głos we wszystkich istotnych sprawach społecznych? Czy ruch związkowy w Polsce ma przyszłość? - te i wiele innych pytań padło podczas spotkania inaugurującego działalność Klubu Dyskusyjnego "Trybuny Robotniczej", które odbyło się 18 czerwca w kawiarni Antrakt we Wrocławiu. Tematem spotkania była rola i przyszłość ruchu związkowego w Polsce.
Gośćmi inauguracji byli: Andrzej Puzio - członek zarządu krajowego Unii Pracy oraz Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy. Spotkanie prowadził Jarosław Augustyniak, zastępca redaktora naczelnego "Trybuny Robotniczej". Wiele miejsca w dyskusji poświęcono planowanym przez rząd zmianom w Kodeksie Pracy, ale także sytuacji lokatorów, osób bezrobotnych, emerytów oraz prawom kobiet.
Nowa inicjatywa redakcji "TR" spotkała się z niemałym zainteresowaniem wrocławian. Publiczność chętnie włączała się w rozmowę, relacjonując swoje doświadczenia z zakładów pracy, ale również dzieląc się z gośćmi przemyśleniami na temat kondycji polskiego ruchu związkowego i lewicy.
Klub Dyskusyjny TR ma być antidotum na hermetyczność i nadęcie lewicowej dyskusji. Chcemy opowiedzieć ludziom o tym, co uważamy za palące problemy społeczne, ale również, a może przede wszystkim, słuchać - komentuje Jarosław Augustyniak. Oprócz tematów ogólnospołecznych, będziemy również mocno akcentować sprawy lokalnych społeczności. W następnym spotkaniu chcemy porozmawiać z mieszkańcami Wrocławia o polityce samorządu, oraz prezydenta miasta. W planach na najbliższą przyszłość mamy również spotkanie w Katowicach, gdzie będziemy chcieli porozmawiać z mieszkańcami o problemach publicznej komunikacji - dodaje Augustyniak.
Kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego TR odbędzie się 9 lipca we Wrocławiu.
Michał Radziechowski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
13 lipca:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.
?