"New York Times" o tajnych więzieniach CIA w Polsce

[2008-06-23 22:16:37]

22 czerwca dziennik "New York Times" zamieścił artykuł poświęcony byłemu pracownikowi CIA, który utrzymuje, że w Polsce znajdowały się tajne więzenia CIA.

Autor artykuł "Inside a 9/11 Mastermind’s Interrogation" Scott Shane twierdzi, że Deuce Martinez, były analityk do spraw walki z narkotykami, przesłuchiwał w pobliżu lotniska w Szymanach koło Szczytna Chalida Szejka Mohammeda, głównego organizatora zamachów na wieże WTC i Pentagon 11 września 2001 roku. Oprócz Mohammeda w Szymanach przetrzymywany miał być też główny specjalista al-Kaidy z zakresu logistyki, Abu Zubajda.

Podejrzani o terroryzm mieli być przetrzymywani w tajnym więzieniu od 2002 lub 2003 roku za rządów SLD, aż do 2005 roku, kiedy władzę przejęło PiS. Według anonimowych oficerów CIA wypowiadających się dla "NYT" Polskę wybrano ze względu na znikomy stopień powiązań kulturowych i religijnych z al-Kaidą.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 czerwca:

1789 - Stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, początek rewolucji we Francji.

1848 - Wiosna ludów: bombardowanie miasta przez wojska austriackie doprowadziło do kapitulacji powstania w Pradze.

1918 - Została założona Łotewska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (LSDSP).

1929 - Przybycie do Polski, na zaproszenie PPS, delegacji Międzynarodówki Socjalistycznej na czele z jej przewodniczącym Emilem Vandervelde.

1934 - Władze sanacyjne wydały dekret o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacji dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".

1936 - Urodził się Ken Loach, angielski reżyser, marksista, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

1945 - Urodził się Ken Livingstone, polityk lewicowy, długoletni burmistrz Londynu, doradca H. Chaveza.

1991 - RPA: Zniesienie apartheidu

2004 - Zmarł Jacek Kuroń.


?
Lewica.pl na Facebooku