Petycja i skarga do UE w sprawie po³owów na Ba³tyku

[2008-07-24 14:58:09]

Zwi±zki zawodowe i organizacje producenckie reprezentuj±ce rybaków wys³a³y 23 lipca petycjê do Parlamentu Europejskiego i skargê do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zakazu po³owów na Ba³tyku za pomoc± sieci dryfuj±cych.

Przewodnicz±cy Wolnego Zwi±zku Zawodowego "Sierpieñ 80" Bogus³aw Ziêtek i Zwi±zku Rybaków Polskich Jerzy Wysoczañski oraz prezesi Krajowej Izby Producentów Ryb Kazimierz Wojnicz i Zrzeszenia Rybaków Morskich Piotr Necel wskazuj±, ¿e zakaz u¿ywania do po³owów sieci dryfuj±cych uderza w ca³± rzeszê rybaków stosuj±cych od lat p³awnice do po³owów ³ososi i troci i skutkuje zak³óceniem ci±g³o¶ci ekonomicznej polskiego sektora rybo³ówstwa oraz ciê¿k± sytuacj± rybaków.

Autorzy dokumentów podkre¶laj±, ¿e zakaz wprowadzony przez Rozporz±dzenia Rady (WE) nr 812/2004 oraz nr 2187/2005 mia³ na celu ochronê mor¶winów przed przypadkowymi po³owami jednak jak pokazuj± badania przeprowadzone przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni zagro¿enie dla tych zwierz±t na skutek stosowania sieci typu p³awnice nie istnieje.

W petycji i skardze zwi±zkowcy wskazuj± tak¿e na inne mankamenty rozporz±dzenia. Z wypowiedzi specjalistów zajmuj±cych siê badaniami nad przypadkowymi po³owami mor¶wina: dr Krzysztofa Skóry oraz dr Szymona Bzomy wynika, i¿ wprowadzenie zakazu po³owów p³awnicami mo¿e wynikaæ z b³êdnego t³umaczenia nazw sieci na jêzyk angielski. Ich zdaniem przypadki zapl±tania siê mor¶winów w sieci dotyczy³y sieci pó³ p³ywaj±cych zaliczanych do wontonów czyli sieci kotwiczonych okre¶lonych w przywo³anym raporcie jako semi-drift nets, a nie dotyczy³y sieci typu p³awnice nale¿±cych do sieci dryfuj±cych (drift net), których charakterystykê okre¶lono w Rozporz±dzeniu Rady (WE) Nr. 809/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku - czytamy w dokumentach.

Autorzy petycji i skargi twierz± równie¿, ¿e Komisja Europejska nie dope³ni³a obowi±zku przedstawienia badañ maj±cych wskazywaæ naukow± ocenê zakazanych sieci, a stanu tego nie zmieni³y nawet wezwanie Komisji do dzia³ania oraz skarga na zaniechanie dzia³ania skierowana przez polskiego rybaka Grzegorza Szomborga.

Szymon Martys


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAÆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


23 wrze¶nia:

1900 - Rozpocz±³ obrady V Kongres II Miêdzynarodówki, który powo³a³ Miêdzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego sk³ad jako polscy delegaci weszli: B. A. Jêdrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bu³garii wybuch³o powstanie wrze¶niowe, zainicjowane przez Bu³garsk± Partiê Komunistyczn± w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukaza³ siê ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmar³ Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) og³osi³ swoje powstanie. Za cel postawi³ sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. W¶ród jego za³o¿ycieli byli m.in. J.Kuroñ i J.J.Lipski.

1977 - Zmar³a Edwarda Or³owska, w³a¶c. Estera Mirer, dzia³aczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "¯ory" rozpoczêli okupacjê budynku Pañstwowej Agencji Wêgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rz±d N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowa³o ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku