Gerald Ford był informatorem FBI

[2008-08-10 22:22:06]

Jak wynika z odtajnionych akt FBI, były prezydent Stanów Zjednoczonych Gerald Ford pełnił rolę nieoficjalnego informatora biura na temat przebiegu prac tzw. Komisji Warrena.

Komisja została powołana w 1963 roku w celu zbadania zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego przez jego następcę, Lyndona B. Johnsona. Przewodniczył jej prezes Sądu Najwyższego Earl Warren. Wśród jej członków znalazł się ówczesny republikański kongresman z Michigan Ford.

Ford miał dobrowolnie zaoferować swoje usługi dyrektorowi FBI, J. Edgarowi Hooverowi, pod warunkiem "zachowania pełnej dyskrecji" (mimo to pozostawiono materiały ze współpracy). Informował o nieprzychylnym stanowisku niektórych członków względem pracy FBI, a także o tajnych szczegółach śledztwa.

Według ówczesnego zastępcy dyrektoria, Cartha DeLoacha, Ford był cennym źródłem informacyjnym.

Już wcześniej kongresman cieszył się opinią przychylnego FBI, gdzie o pracę starał się w 1942 roku. Nie było również w Waszyngtonie tajemnicą dyskretne poparcie, jakie biuro mu udzielało w trakcie kariery politycznej. Akta FBI dotyczące Forda liczą 500 stron.

Gerald Ford zasiadał w Izbie Reprezentantów w latach 1949-1973, pełniąc funkcję przywódcy mniejszości od 1965 do 1973, kiedy zrezygnował, by objąć stanowisko wiceprezydenta w administracji Richarda Nixona. Po ustąpieniu Nixona został w sierpniu 1974 roku automatycznie 38. Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tym samym był jedynym prezydentem, który nie został nigdy wybrany ani na to stanowisko, ani też zastępcy (został mianowany po ustąpieniu wiceprezydenta Spiro Agnew, a następnie przegrał wybory w 1976 roku z demokratą Jimmym Carterem).

Uchodzący powszechnie za umiarkowanego, a nawet bardziej "lewicowego", przeciwnego konserwatywnenu skrzydłu partii, republikanina, Ford po odejściu z urzędu był stanowczym krytykiem polityki zagranicznej i wewnętrznej Ronalda Reagana a ostatnio George’a W. Busha. Zmarł w 2006 roku.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku