
Warszawa: Protest KSS i NL
[2008-08-22 08:36:21]
Około 70 osób wzięło 21 sierpnia udział w pikiecie pod warszawską siedzibą Polskiego Stronnictwa Ludowego. Protest zorganizowała Nowa Lewica i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej w związku z eksmitowaniem emerytowanej nauczycielki Marianny Jendy na mocy decyzji wójta miejscowości Sterdyń Czesława Zalewskiego (PSL). W pikiecie wzięli udział również członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy.
Piotr Ikonowicz z NL/KSS stwierdził, że w Polsce powstaje ruch lokatorski, czego wyrazem są takie akcje solidarnościowe. Stwierdził, że rozmawiał z przedstawicielami PSL w sprawie zachowania wójta, jednak nie doczekał się z ich strony żadnej reakcji. Obiecał również, że KSS będzie walczyć aby Marianna Jenda wróciła do swojego dawnego mieszkania.
Marianna Jenda stwierdziła że została eksmitowana pomimo że spłaciła całe zadłużenie mieszkania. Powodem miały być nie długi lecz osobista niechęć ze strony wójta. Wyrzucono mnie do pomieszczenia w którym nie da się mieszkać. Dobrzy gospodarze w lepszych warunkach trzymają psy, bo przynajmniej ocieplają im budy - dodała.
Piotr Ciszewski z WSL i LA powiedział, że lokatorzy z Warszawy oraz innych miast i miasteczek muszą prowadzić wspólną walkę i nie dać się podzielić. Dodał, że przykład eksmitowania Marianny Jendy pokazuje że problemy z dachem nad głową mogą dotknąć każdego, niezależnie od tego czy płaci czynsz.
Zebrani skandowali "Sterdyń - Warszawa wspólna sprawa" i "Lokatorzy to nie towar". Pikieta przebiegała w atmosferze imprezy plenerowej. W przerwach między wystąpieniami grał i śpiewał jeden z sympatyków ruchu lokatorskiego.
Michał Warecki
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?